10.9 C
Bistrița
luni, octombrie 20, 2025

În anul școlar următor, elevii din țară nu vor avea în același timp vacanța din februarie. CE s-a decis:

Ministrul Educației, Sorin Cîmpeanu a anunțat că în anul școlar următor, elevii nu vor avea vacanța din februarie în același timp. Asta pentru că fiecare inspectorat școlar a ales pentru o perioadă. Când vor avea vacanța elevii din Bistrița-Năsăud:

Ministrul Educației a lăsat pe mâna inspectoratelor școlare să aleagă perioada vacanței din februarie, a anului școlar viitor. Astfel, Inspectoratul Școlar Județean Bistrița-Năsăud, alături de alte 9 județe, a optat pentru perioada 13-17 februarie.

Aceasta este singura vacanță „mobilă” din anul școlar ce urmează, restul fiind bătute în cuie pentru toate școlile și grădinițele din țară.

Anul școlar următor va începe în 5 septembrie. Prima vacanță este programată pentru perioada 22-30 octombrie. Urmează vacanța de Crăciun (23 decembrie – 8 ianuarie) și cea din februarie. După vacanța din februarie mai urmează o vacanță de paște (7-18 aprilie), iar în 17 iunie, elevii intră în vacanța mare, de vară.

Bianca SARA
Bianca SARA
A absolvit Facultatea de Sociologie și Asistență Socială din cadrul Universității Babeș-Bolyai Cluj-Napoca și are un masterat în Comunicare și Mass-Media, urmat la aceeași facultate. Activează în presă din anul 2011. De-a lungul timpului a colaborat cu mai multe ziare locale și câțiva ani cu o revistă regională de business. Din anul 2013 este corespondent pe Bistrița-Năsăud al ziarului național Adevărul. Colaborarea cu Bistrițeanul.ro a început în anul 2014.

ARTICOLE SIMILARE

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Ultimele Știri

Sponsorizate

INST-Nistor angajează ingineri construcții civile, electricieni, tehnician licitații. NOI locuri de muncă, în Bistrița

NOI locuri de muncă sunt disponibile în Bistrița, la INST-Nistor, unde se caută ingineri construcții civile, electricieni, tehnician licitații și instalatori. IPROEB angajează confecționer izolații, lăcătuș mecanic, sudor, controlor calitate. Se fac angajări și la FAN Courier, Polimed SA și Îndemânarea Construct. 

Škoda Kodiaq – Eleganță și putere, în mijlocul peisajelor de toamnă

Peisajele tomnatice din Bistrița-Năsăud par create pentru aventură. Printre frunzele arămii și lumina blândă a apusului, noul Škoda Kodiaq își arată adevăratul caracter: robust, sofisticat și mereu pregătit pentru a explora.

Ofertă specială la MATEROM AUTOMOTIVE pentru automobilele Mercedes-Benz și Škoda

Un motor performant funcționează impecabil doar atunci când distribuția este perfect sincronizată. O distribuție uzată sau înlocuită târziu poate duce la defecțiuni majore ale motorului. MATEROM AUTOMOTIVE – Service Autorizat Mercedes-Benz și Škoda lansează o ofertă specială: