18 C
Bistrița
duminică, iunie 7, 2026

Bacalaureat 2022: Peste 1850 de candidați din Bistrița-Năsăud, prezenți la proba scrisă de Limba Română

Peste 1850 de candidați din Bistrița-Năsăud au susținut astăzi proba scrisă la Limba și Literatura Română, în cadrul examenului național de Bacalaureat.

Potrivit datelor furnizate de inspectorul general Cristian Nicula, la prima probă scrisă a examenului de Bacalaureat s-au înregistrat 25 de absenți.

La prima probă a examenului de Bacalaureat s-au înscris 1879 candidați. Au fost prezenți 1854.

25 de candidați au fost declarați absenți”, a precizat Cristian Nicula, șeful ISJ BN pentru Bistrițeanul.ro.

Conform Edupedu.ro, toți candidații, indiferent de profil, au primit la primul punct un text la prima vedere din Nicolae Iorga. Elevii au avut argumentat în minimum 150 cuvinte „dacă întâlnirea cu o personalitate (istorică, socială, culturală etc.) produce sau nu emoție, raportându-se atât la informațiile din fragmentul extras din textul Doamna Elena Cuza de Nicolae Iorga, cât și la experiența personală sau culturală”.

La subiectul al II-lea elevii de la profilul Real / Tehnologiuc au avut de argumentat perspectiva narativă în textul „Întunecare” de Cezar Petrescu.

La subiectul al III-lea, ei au avut de redactat un eseu de minimum 400 de cuvinte. În eseu, au avut de prezentat particularitățile unei comedii studiate. 

Subiectele examenului de Bacalaureat la Română – profilul Uman au fost diferite la punctul III. Candidații au avut de redactat un eseu de minimum 400 cuvinte, în care să prezinte particularitățile unui personaj dintr-o comedie studiată. Subiectele pot fi consultate AICI.

Foto @ Arhivă

ARTICOLE SIMILARE

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Ultimele Știri

Sponsorizate

Mercedes-Benz Open Days Bistrița: Te invităm să sărbătorim împreună 140 de ani de inovație

Pe 5 iunie, te invităm la Mercedes-Benz Open Days, un eveniment special dedicat clienților noștri, organizat cu ocazia aniversării a 140 de ani de inovație Mercedes-Benz.

NOI locuri de muncă în Bistrița, la Amicii Building, Transmixt Bistrița, Tinu Art House: Se caută ingineri proiectare, șoferi, agenți vânzări

Amicii Building caută ingineri proiectare instalații electrice și sanitare. Transmixt Bistrița angajează șoferi (sau șoferițe) de autobuz / microbuz cu atestat. Tinu Art House are nevoie de agenți vânzări pentru zonele Bistrița, Reghin, Cluj, Maramureș, Suceava. NOI locuri de muncă, disponibile în Bistrița! Oferta completă, mai jos:  

FOTO – NOU la HARDFERO Bistrița: ferestre și uși Premium, balustrade de sticlă, plus jaluzele plisee

HARDFERO Bistrița - magazinul vostru de încredere pentru accesorii și feronerie pentru uși și geamuri termopan,...