16.9 C
Bistrița
joi, iulie 23, 2026

„Poftiți pe la noi” a scos la lumină două locații de poveste din Bistrița-Năsăud: Teaca și Parva

Județul Bistrița-Năsăud a devenit vedetă la Antena 1, în cadrul emisiunii coregrafului Marin Barbu, „Poftiți pe la noi: Poftiți la târg!”. O zonă de munte și una de deal au fost alese pentru a arăta în emisiune frumusețea locurilor, dar și pentru a duce mai departe poveștile oamenilor de aici.

Prima emisiune pe care a filmat-o echipe Antenei 1 la noi în județ a început la Parva, la peste 1000 de metri altitudine. Din echipa de „muncitori” ai lui Nea Mărin au făcut parte Adriana Trandafir, Maria Buză, Marius Damian și Liviu&Andrei și Jador și au pornit fiecare la drum pentru o poveste.

În Parva și locurile de prin jur, au dat peste muncile oamenilor locului. Au intrat în tâmplăria lui Iacob Muti din Rebra, rămasă de la tatăl său, acolo unde și bunicul și străbunicul au fost tâmplari. Tradiția prin care lemnul devine artă merge din fiu în fiu și a rămas singurul atelier de tâmplărie din zonă.

Pentru că la munte frigul vine mai repede și au avut parte de vreme rea și ploioasă, s-au încălzit, chit că era vară, cu „apa cu grade”, adică țuica oferită la cazanul la care au muncit pentru a face altă țuică. La o măsurătoare, gradele băteau cam pe la 60, adică au făcut un dezinfectant numai bun și de rănile trupului.

Tot la Rebra, aproape de Parva, au găsit 40 din cei 200 de stupi al unui gospodar din localitate. În fiecare stup de albine se adăpostesc aproximativ 60.000 de albine harnice care produc miere, propolis și ceară, insect fără de care planeta nu ar avea un curs normal.

În drum spre Parva, Nea Mărin i-a făcut o vizită Virginiei Linul, cunoscută drept unul dintre cei mai vestiți meșteri populari din țară. A depănat amintiri cu Nea Mărin și și-au adus aminte de episodul din 2017 când în județul Bistrița-Năsăud au fost scrise două Recorduri Mondiale; la Năsăud și la Runcu Salvei.

Iată câteva imagini de la momentul în care Bistrița-Năsăud intra în Cartea Recordurilor (sursa video Youtube/Agerpres):

În timpul unei șezători, undeva înspre Țara Năsăudului, inima coregrafului care vrea să pară un personaj dur și coleric s-a deschis în fața echipei de filmare, dar și celor care participau la ceea ce azi găsim din ce în ce mai puțin, inclusiv la țară. A depănat amintiri, a vorbit despre bunici, părinți, a plâns și a ascultat un cântec popular cântat de interpretul de manele, Jador. Femeile adunate la șezătoare au cântat la unison cu tânărul cântăreț.

Totul s-a încheiat la Parva cu un spectacol, pe o scenă construită chiar cu mâinile vedetelor participante la show.

În Teaca, lucrurile au stat puțin diferit. O echipă de tineri care au și sprijin din partea autorităților vor să readucă pe șine mocănița Transilvaniei, un vis care este în fiecare zi mai aproape de realitate. Pe de altă parte, au vizitat și „Casa Ocnița”, locul în care totul se face cu mâna omului și voința Lui Dumnezeu.

Nea Marin și gașca de vedete au pus osul la treabă, dar s-au și distrat în zona viticolă de la Teaca. Au dat cu târnăcopul, au savurat vin și au pus câte o traversă la visul mocăniței.

 

În această seară, pe Antena 1, de la 20:30, puteți urmări aventura de la Teaca a emisiunii „Poftiți pe la noi: Poftiți la târg!”.

ARTICOLE SIMILARE

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Ultimele Știri

Sponsorizate

KREATIV Metal și AOP Restaurant fac angajări: Se caută bucătar, lăcătuș mecanic, confecționer metalic, ospătar

Noi locuri de muncă sunt disponibile în Bistrița, la Kreativ Metal & Colours și SUPERCOM  Bistrița. Grand Hotel Coroana angajează cameristă serioasă. AOP Restaurant caută bucătar și ospătar cu experiență. Posturi disponibile sunt și la Crama JELNA, TeraSteel sau Aluateria Bistrița. Oferta completă, mai jos:  

NOI locuri de muncă, în Bistrița și Beclean: Aquabis face recrutări pentru instalatori. Crama Jelna caută bucătar

AQUABIS organizează recrutare pentru ocuparea unor posturi de instalatori în Beclean și Bistrița. Grand Hotel Coroana angajează cameristă serioasă, iar la INST-Nistor se caută inginer ofertare și expert Licitații Publice. Noi locuri de muncă sunt disponibile la Crama JELNA, TeraSteel și Aluateria Bistrița. Oferta completă, mai jos:  

INST NISTOR angajează expert licitații și inginer ofertare. NOI locuri de muncă, în Bistrița

Grand Hotel Coroana angajează cameristă serioasă, iar la Aquabis se recrutează instalatori, cititor contoare și încasator pentru Bistrița și Beclean. NOI locuri de muncă sunt disponibile la INST-Nistor, Crama JELNA, unde este nevoie de un bucătar cu personalitate, TeraSteel și Aluateria Bistrița. Oferta completă, mai jos: