19.4 C
Bistrița
vineri, aprilie 25, 2025

Ela a fost diagnosticată cu leucemie la doar doi anișori! E mare nevoie de sânge! AJUTĂM??

Câteva bubițe apărute pe corp și o față palidă au dus la un diagnostic crunt. Ela are leucemie, la doar doi anișori. Răspunde bine la tratament, însă e nevoie de sânge. Donăm?!?

La final de februarie 2023, Mihaela a observat pe corpul fetiței sale niște bubițe. Era mai palidă la față decât de obicei. A chemat un echipaj medical care a transportat-o din Lunca Ilvei la spital. După analizele efectuate, a fost trimisă la Cluj, la Pediatrie 2, cu un diagnostic crunt.

Ne-au spus că Ela are leucemie limfoblastică stadiu mediu. Așa că a trebuit să începem tratamentul. Acum suntem în spital, la Cluj, pentru a doua tură de tratament”, a povestit, pentru Bistrițeanul.ro, mama Elei.

Medicii le-au spus părinților că micuța răspunde bine la tratament. Problema e însă la sânge, grupa sa fiind una destul de greu de găsit: B3 NEGATIV.

Ne-au spus că se poate dona orice grupă, chiar dacă grupa ei este mai rară. Tocmai de aceea apelăm la toți cei care doresc să ne ajute, să doneze sânge. E foarte important pentru noi și pentru micuța noastră Ela!”, a mai spus Mihaela.

Astfel, cei care doriți să donați sânge o puteți face la Centrul de Transfuzii Bistrița, strada Nicolae Bălcescu nr 11.

Trebuie menționat că donarea este pentru PARFENIE BIANCA ELA REBECA, Pediatrie 2, Cluj Napoca.

Cei din Lunca Ilvei ne-au solicitat și o echipă mobilă acolo. Așa că miercuri va merge o echipă acolo. Cei ce doresc să doneze din zona respectivă vor putea veni acolo!”, a declarat, pentru Bistrițesanul.ro, Adina Beudean, șefa Centrului de Transfuzie Sanguină Bistrița.

Chiar dacă tratamentul este gratuit, există costuri cu transportul, hrana micuței Ela – care refuză ceea ce i se dă în spital – și altele.

Dacă sunt persoane care doresc să ajute și astfel, pot să doneze aici:

  • REVOLUT
    • RO07 BREL 0005 5221 6333 0100
    • 0758529986
    • Mihaela Claudia Parfenie
  • Cont BANCAR
    • CEC Bank
    • Parfenie Miruna Ionela Alexandra (sora Elei)
    • RO09CECEB00008RON2538453

ARTICOLE SIMILARE

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Ultimele Știri

Sponsorizate

Restaurantul Arena by Casa EMA angajează bucătar, STEWO Năsăud caută asistent manager și inginer calitate

Restaurant Arena by Casa EMA caută bucătar și ajutr de bucătar! Noi locuri de muncă sunt disponibile la STEWO Năsăud, unde este nevoie de magazioner, inginer Calitate și asistent manager. Se fac angajări și la ROMBAT, AMICII Building sau Ideal Print. Oferta completă, mai jos:

Škoda Elroq vine direct la tine: Test Drive la ușa ta, acum în Bistrița!

Bistrițenii au acum ocazia să descopere cel mai nou model electric din familia Škoda – Elroq – într-un mod complet diferit și extrem de comod: direct la ușa lor! Cu inițiativa „Test Drive la ușa ta”, MATEROM AUTOMOTIVE – Dealer & Service Autorizat Škoda, aduce viitorul mobilității acolo unde te afli, fie că ești acasă, la birou sau în oraș.

Se fac angajări la Crama Jelna, Rombat și Fan Courier: Noi locuri de muncă, în Bistrița

Crama JELNA angajează barman, ajutor barman, bucătar și maseur! ROMBAT caută operatori producție. NOI locuri de muncă în Bistrița, la SAN DECO Bistrița-Năsăud,  DIVANI & SOFA, AMICII Building și Ideal Print. Oferta completă, mai jos: