13.5 C
Bistrița
vineri, octombrie 31, 2025

VIDEO – Alin Moruțan: Într-un dosar de partaj în care taxele sunt rezonabile, încasează statul, încasează avocatul pentru munca prestată, iar clienții își soluționează problema

Valoarea excesivă a taxelor judiciare de timbru în unele situații (în special procesele de partaj), care în multe situații împiedică sau descurajează părțile să inițieze demersurile judiciare, este o altă problemă semnalată de avocați. Subiectul a fost abordat de Alin Moruțan, decanul Baroului Bistrița-Năsăud, în cadrul emisiunii Bistrițeanul Live.

Trebuie să fim realiști. Dacă clientul nu vine să se judece pentru un partaj pentru că sunt taxele mari, nici eu, ca și avocat, nu pot să îl reprezint și nu pot să câștig. Dacă clientul vine să se judece într-un dosar de partaj în care taxele sunt rezonabile, atunci încasează și statul ce are de încasat, încasez și eu pentru munca prestată, iar persoana respectivă își soluționează problema. Taxa judiciară de timbru este 3 % din valoarea bunurilor supuse partajului”, a declarat avocatul Alin Moruțan.

Acesta a vorbit despre o situație cu care s-a confruntat într-un caz de partaj, unde taxele depășeau valoarea bunurilor.

Am avut o situație în care am făcut acțiune de partaj la Judecătoria Năsăud. Era vorba despre niște bunuri în Feldru, dacă nu mă înșel. Noi le-am precizat o valoare a bunurilor respective, pentru a fi avută în vedere de judecător la stabilirea taxei de timbru. Judecătorul nu a fost de acord cu valoarea precizată de noi, a solicitat informații de la Primăria Feldru și de la Uniunea Notarilor. Dacă eu calculasem, pentru niște terenuri care erau în extravilan, o taxă de timbru de vreo 500 de lei, pentru că valoarea lor era foarte mică, judecătorul, pe baza valorilor stabilite în baza expertizelor notariale și a valorilor de impunere stabilite de către primărie, m-a informat că, clienții mei trebuie să plătească 5.000 și ceva de lei. Valoarea bunurilor nu era atât. Degeaba am cerut recalcularea, degeaba am cerut reexaminarea taxei. Sunt și situații de acest gen, ceea nu este normal, justificat. Mulți cetățeni se duc să își rezolve o problemă, nu neapărat să se certe cu celălalt. (…) Sunt justițiabili care zic ‘Dacă e așa, mai bine renunț’„, a explicat decanul Baroului Bistrița-Năsăud.

Mai multe detalii despre acest subiect descoperiți urmărind întreaga emisiune, mai jos:

ARTICOLE SIMILARE

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Ultimele Știri

Sponsorizate

Nou RMN ultraperformant cu inteligență artificială, la Sanovil

Policlinica Nouă Sanovil face un pas important în modernizarea serviciilor medicale din județ. Aici a fost achiziționat un aparat RMN de ultimă generație – General Electric SIGNA Victor 1.5 Tesla. Este un echipament de top care oferă imagini extrem de clare, investigații mai rapide și confort sporit pentru pacient.

AMICII BUILDING angajează asistent șef șantier și inginer instalații. NOI locuri de muncă, în Bistrița

NOI locuri de muncă sunt disponibile în Bistrița, la Amicii Building - compania care caută un asistent șef șantier și un inginer instașații - execuție. INST-Nistor are nevoie de ingineri construcții civile iar la IPROEB se fac angajări pentru posturile de confecționer izolații, lăcătuș mecanic, sudor, controlor calitate. 

Ești pentru prima dată în Service MATEROM AUTOMOTIVE? Primești un voucher cu -10% Reducere!

Dacă nu ai mai apelat niciodată la Service-ul MATEROM AUTOMOTIVE Bistrița, sau revii după mai bine de doi ani, ai acum ocazia perfectă să redescoperi o experiență de service Premium – cu un Cadou Special: un Voucher cu -10% Reducere la prima și a doua vizită în Service...