15.3 C
Bistrița
marți, iunie 10, 2025

TeraPlast a cumpărat cu 16.5 milioane de euro un grup austriac care deține mai multe fabrici în Ungaria

La început de 2024, TeraPlast a achiziționat, cu 16,5 milioane de euro Grupul Wolfgang Freiler din Austria. Acesta deține facilități moderne de producție în Ungaria și o divizie de distribuție pe mai multe piețe din Europa Centrală și de Vest.

Cu 16,5 milioane de euro, TeraPlast a preluat grupul austriac Wolfgang Freiler. Cu o cifră de 31 de milioane de euro, grupul deține două unități de producție în Ungaria și poziții solide pe piețele din Ungaria, Cehia, Austria, Germania și Franța. Una dintre cele două fabrici din Ungaria produce țevi pentru protecția cablurilor electrice și a fibrei optice, iar cealaltă este specializată în injecția de mase plastice.

Se pare că TeraPlast a reușit să adune această sumă atât din surse externe, cât și cu ajutorul unei finanțări bancare.

„Parafăm acum rezultatul unei munci intense de analiză atentă și calcule precise de oportunitate. Întreg mediul de afaceri trebuie să urmărească planuri de extindere și dezvoltare pe termen lung, să aducă produsele și capitalul românesc în toată Europa, nu să încetinească de teama conflictelor sau să se lase descurajați de cei care cred mai puțin în perspectivele lor. În ultimii ani am investit masiv și am marcat un exist de succes, având în jur conflicte armate și o pandemie. Pornim cu planuri ambițioase către piețele din Vest odată cu această achiziție”, a precizat Dorel Goia, președintele Consiliului de Adminitrație TeraPlast.

Bianca SARA
Bianca SARA
A absolvit Facultatea de Sociologie și Asistență Socială din cadrul Universității Babeș-Bolyai Cluj-Napoca și are un masterat în Comunicare și Mass-Media, urmat la aceeași facultate. Activează în presă din anul 2011. De-a lungul timpului a colaborat cu mai multe ziare locale și câțiva ani cu o revistă regională de business. Din anul 2013 este corespondent pe Bistrița-Năsăud al ziarului național Adevărul. Colaborarea cu Bistrițeanul.ro a început în anul 2014.

ARTICOLE SIMILARE

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Ultimele Știri

Sponsorizate

Se fac angajări la ROMBAT, STEWO Năsăud, RCB Electro, Aquabis. Noi locuri de muncă, în Bistrița

Stewo Năsăud angajează Asistent manager, Controlor calitate și Inginer Calitate. RCB Electro  caută Manipulant mărfuri, Derulatorist și Stivuitorist. ROMBAT are nevoie de Operatori Producție și Maistru Producție. NOI locuri de muncă sunt disponibile în Bistrița, la Aquabis, BistriVet, ITALTextil Sărata și Clinica SANOVIL. Oferta completă, mai jos:

O vorbă înțeleaptă spune că omul gospodar își face iarna car și vara sanie

MATEROM AUTOMOTIVE - Service Autorizat Mercedes-Benz în Bistrița, lansează o ofertă special dedicată posesorilor de automobile Mercedes-Benz care doresc să se pregătească din timp pentru sezonul rece!

SERGIANA, recunoscută internațional cu Trofeul de Onoare și 8 medalii de aur în Frankfurt, la IFFA 2025

SERGIANA a fost distinsă cu 8 medalii de aur, una de argint și una de bronz...