16.3 C
Bistrița
luni, iulie 27, 2026

FOTO Compania Megatitan din Beclean a amenajat pentru elevi un „hub” de robotică

Săptămâna trecută, la Colegiul Național „Petru Rareș” din Beclean a fost inaugurat Esentza Innovation Hub, un spațiu ultramodern, dedicat elevilor pasionați de robotică. Proiectul a fost susținut de compania din Beclean, Megatitan.

Colegiul Național „Petru Rareș” din Beclean continuă să-și dezvolta facilitățile oferite elevilor pasionați de robotică. Săptămâna trecută a fost inaugurat Esentza Innovation Hub, un spațiu dedicat tehnologiei, susținut de compania din Beclean Megatitan.

Aici, elevii vor putea programa și construi roboți LEGO și FTC, susținuți de profesori. Chiar de la inaugurare, elevii colegiului au avut ocazia să testeze cele puse la dispoziție în acest spațiu dedicat tehnologiei.

„În plus, cu încă două smart lab-uri ultramoderne, dotate cu echipamente de ultimă generație, Esentza Innovation Hub devine scena pe care tinerii talentați își exersează abilitățile, își testează ideile și explorează necunoscutul. Aici, imaginația nu cunoaște limite, iar fiecare proiect devine o poveste despre curajul de a inova și de a depăși granițele imposibilului”, notează revista Esentza, a CN „Petru Rareș”.

Foto: Revista Esentza 

Bianca SARA
Bianca SARA
A absolvit Facultatea de Sociologie și Asistență Socială din cadrul Universității Babeș-Bolyai Cluj-Napoca și are un masterat în Comunicare și Mass-Media, urmat la aceeași facultate. Activează în presă din anul 2011. De-a lungul timpului a colaborat cu mai multe ziare locale și câțiva ani cu o revistă regională de business. Din anul 2013 este corespondent pe Bistrița-Năsăud al ziarului național Adevărul. Colaborarea cu Bistrițeanul.ro a început în anul 2014.

ARTICOLE SIMILARE

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Ultimele Știri

Sponsorizate

Schimbi bani luna aceasta? BSG Amanet & Exchange te premiază cu 1.000 de euro cash!

BSG Amanet & Exchange lansează cea de-a doua ediție a campaniei dedicată clienților care efectuează operațiuni...

KREATIV Metal și AOP Restaurant fac angajări: Se caută bucătar, lăcătuș mecanic, confecționer metalic, ospătar

Noi locuri de muncă sunt disponibile în Bistrița, la Kreativ Metal & Colours și SUPERCOM  Bistrița. Grand Hotel Coroana angajează cameristă serioasă. AOP Restaurant caută bucătar și ospătar cu experiență. Posturi disponibile sunt și la Crama JELNA, TeraSteel sau Aluateria Bistrița. Oferta completă, mai jos:  

NOI locuri de muncă, în Bistrița și Beclean: Aquabis face recrutări pentru instalatori. Crama Jelna caută bucătar

AQUABIS organizează recrutare pentru ocuparea unor posturi de instalatori în Beclean și Bistrița. Grand Hotel Coroana angajează cameristă serioasă, iar la INST-Nistor se caută inginer ofertare și expert Licitații Publice. Noi locuri de muncă sunt disponibile la Crama JELNA, TeraSteel și Aluateria Bistrița. Oferta completă, mai jos: