26.1 C
Bistrița
marți, iulie 1, 2025

VIDEO: 1.000 de euro – Marele Premiu la Concursul național „Sigismund Toduță” care a debutat azi la Bistrița!

Aproape 140 de elevi din întreaga țară se străduiesc, în aceste momente, să câștige marele premiu de 1.000 de euro pus la bătaie de organizatorii Concursului național de interpretare a muzicii românești „Sigismund Toduță”, care a debutat azi-dimineață, la Palatul Culturii din Bistrița.

Pentru prima oară, în cele 35 de ediții ale concursului, valoarea marelui premiu este una substanțială (1.000 de euro), și tot pentru prima oară în istoria competiției – organizatorii au decis ca elevii din învățământul de masă (homeschooling, licee pedagogice, școli gimnaziale sau licee teoretice) să poată participa într-o secțiune distinctă, separat de elevii care învață în liceele de specialitate.

Dacă marele premiu este oferit de Primăriua Bistrița și Centrul Cultural Municipal „George Coșbuc”, premiile I, II și III vor fi sponsorizate de Asociația de Prietenie Româno-Germană. „Mulțumim pentru sprijinul constant acordat de Asociația de Prietenie Româno-Germană. Domnul Manfred Dachner, domnul Ștefan Guzu și domnul Liviu Olariu, astăzi reprezentantul asociației, au considerat de fiecare datp că elevii Liceului de Muzică din Bistrița și din țară merită recompensați pentru orele de studiu individual pe care le fac săptămânal…”, au precizat organizatorii, în deschiderea competiției.

[arve url=”https://youtu.be/9IM_UBxbwT4″ /]

Din juriul concursului fac parte profesori de muzică, conf. univ. doctori de la Academia de muzică „Gheorghe Dima” din Cluj sau specialiști de la Colegiul Național „George Enescu” din București.

Deschiderea oficială a Concursului național de interpretare a muzicii românești „Sigismund Toduță” a avut loc în această dimineață, la Centrul Cultural Municipal „George Coșbuc” din oraș.
După câteva cuvinte de bun venit rostite de viceprimarul Gelu Muthi, Camelia Tabără, șeful Inspectoratului Școlar Bistrița-Năsăud și Raluca Mărginean, directoarea Liceului de Muzică „Tudor Jarda” din Bistrița – au urmat tradiționalul recital susținut de câștigătorul Marelui Premiu în 2017 – Claudiu Emil Bozbiciu.

[arve url=”https://youtu.be/Dak9xcs8UQg” /]

Clara Marie Schade și Sannah Raemisch, elevi de la Școala Populară Kreismusikschule Kon.centus din Neubrandenburg, au fost de asemenea invitați să susțină un microrecital – ei fiind prezenți la Bistrița încă de marți, într-o delegație care a vizitat în aceste zile Liceul de muzică „Tudor Jarda” din Bistrița.

[arve url=”https://youtu.be/tblnt05JvPA” /]

Concursul a început la ora 10.30 și se desfășoară concomitent în patru locații – la Sinagoga Bistrița (secția pian), la Casa Sindicatelor (coarde), la Centrul Cultural Municipal (canto) și la Liceul de Muzică „Tudor Jarda” (suflători). Duminică, 13 mai, între orele 10.00 și 12.00 va avea loc festivitatea de premiere și Gala laureaților, evenimentul urmând să aibă loc la Centrul Cultural Municipal „George Coșbuc”.

ARTICOLE SIMILARE

Ultimele Știri

Sponsorizate

Se fac angajări la Amicii Building, Eurocompozite, Iproeb, Carmangerie Timoce: NOI locuri de muncă în Bistrița

Amicii Building angajează Project Manager Junior și Project Manager Senior, iar Grill & Carmangeria Timoce caută două vânzătoare pentru zona Lamă. Eurocompozite recrutează lăcătuș mecanic. NOI locuri de muncă sunt disponibile la IPROEB, Clinica Sanovil, Fan Courier și Restaurant ARENA by Casa EMA.

Mașina ta e pregătită de vacanță? Profită de verificarea auto de sezon oferită de MATEROM AUTOMOTIVE Bistrița

Vara a sosit, iar odată cu vremea caldă vin și planuri de escapade și concedii. Service-ul Autorizat Škoda & Multimarcă - MATEROM AUTOMOTIVE, lansează o ofertă specială la Verificare Auto de vacanță...

TAPAS LEMON s-a mutat pe Pietonal! Are și mai multe specialități din bucătăria spaniolă

Tapas Lemon – locul cu delicii din bucătăria spaniolă deschis de Carolina la Bistrița – s-a mutat în centru, pe Pietonalul Liviu Rebreanu, ca să fie mai aproape de toți cei care adoră mâncarea spaniolă. Acum au la dispoziție un meniu și mai bogat, evident, tot de inspirație spaniolă!