18.2 C
Bistrița
joi, septembrie 11, 2025

FOTO – Bistrițeni, luați de-aici: Prundu va avea parcare etajată înaintea Bistriței

Conducerea orașului vorbește de construirea unei parcări etajate, de ani de zile. Au rămas vorbele, căci faptele se întâmplă la câțiva kilometri distanță. La Prundu Bârgăului au început deja lucrările la parcare. Autoritățile locale speră ca parterul să fie finalizat până se instalează iarna.

În județ s-a pus deja temelia primei parcări etajate. Și nu în municipiu, cum ar fi fost de așteptat, ci într-o comună.

La Bistrița, s-a vorbit de ani de zile despre așa ceva. Chiar și proiectul cel mai vehiculat a căzut, nemaiputând fi accesate fonduri.

Totuși, la Prundu Bârgăului, sintagma „Fapte, nu vorbe!”, are finalizare. Ei au tăcut și au făcut! Acum șase luni de zile prezentau proiectul pentru două parcări, în zona RAAL și La Baltă.

Parcările vor oferi 140 de locuri disponibile, iar cele două proiecte se ridică la peste două milioane de lei.

Ieri, Primăria Prundu Bârgăului a anunțat că s-au demarat lucrările la parcarea etajată din zona La Baltă și că speră să termine măcar parterul, până când se instalează vremea rece.

„Se construiește parking-ul etajat din zona La Baltă! Unul dintre cele mai mari proiecte menite să fluidizeze traficul pe raza comunei Prundu Bîrgăului, amenajarea unui parking etajat în zona blocurilor «La Baltă», este în plină execuție! Fundația viitorului parking auto a fost turnată și în scurt timp, în funcție de vreme, începe și amenajarea parterului”, au anunțat autoritățile locale.

Proiectul “Modernizare și amenajare acces pietonal, acces rutier și spații de parcaje în zona blocurilor La Baltă în comuna Prundu Bîrgăului” este realizat cu fonduri din bugetul local. Valoarea estimată a lucrărilor din această zonă se ridică la 885.000 lei.

Această parcare va oferi 60 de locuri de parcare, 32 de locuri la parter și 28 la terasă.

„Proiectul prevede și realizarea unui număr de 81 de locuri de parcare la nivelul solului, totalizând 141 de locuri de parcare noi. Suprafața construită a parcării va fi de 737,49 m², iar durata de execuție este de 24 de luni. Tot aici, Primăria Prundu Bîrgăului va realiza și lucrări de reamenajare urbanistică a zonei, modernizarea și amenajarea accesului pietonal și auto, dar și amenajarea unui loc de joacă pentru copii în suprafață de 210,87 m² și a unui spațiu verde în suprafață de 2.940,95 m²”, au mai completat cei de la conducerea comunei.

 

 

ARTICOLE SIMILARE

Ultimele Știri

Sponsorizate

STEWO Năsăud angajează facturist și Controlor Calitate, Grand Hotel COROANA caută ospătar(ă)

Grand Hotel COROANA angajează ospătar(ă), iar STEWO Năsăud caută facturist Noi locuri de muncă sunt disponibile în Bistrița, la BCVO Logistics, unde este nevoie de planificatori transport, dar și la Sergiana, IPROEB, GB Instaplan, Polimed, TeraSteel.  Oferta completă, mai jos:

Cele mai noi modele Škoda vin la Bistrița, la Caravana Škoda 2025

Caravana Škoda 2025: În 27 și 28 septembrie, parcarea Bistrița Retail Park (lângă Selgros) se va transforma într-un adevărat showroom în aer liber, unde pasionații de mașini și familiile bistrițene sunt invitați să descopere cele mai noi modele Škoda, să participe la test drive-uri și să se bucure de surprize, concursuri și premii atractive.

NOI locuri de muncă, disponibile la Grand Hotel Coroana, Fan Courier, BCVO Logistic, TeraSteel

Grand Hotel COROANA angajează ospătar(ă), iar Crama JELNA  caută ospătar & barman care știu să pună vibe-ul în pahar și povestea pe masă. BCVO Logistics caută planificatori transport. Noi locuri de muncă sunt disponibile la Polimed, TeraSteel, Sergiana și IPROEB. Oferta completă, mai jos: