9.3 C
Bistrița
joi, decembrie 4, 2025

Cum i-a dat șansa la viață unui tânăr avocat din Bistrița-Năsăud, stabilit în Spania, un anunț pe Facebook

În mai puțin de o săptămână, printr-un anunț pe rețeaua de socializare Facebook, s-au strâns 20.000 de euro, suma necesară unui tânăr avocat de 25 de ani, diagnosticat cu o formă agresivă de Parkinson. Acesta este din localitatea Breaza, însă locuiește cu părinții de când era mic în Spania.

Beniamin Cosmin Georgiu este un tânăr de 25 de ani din Bistrița-Năsăud, care a terminat facultatea de drept în Spania și a urmat și un masterat în acest domeniu, reușind chiar să profeseze o scurtă perioadă de timp.

Tânărul este din localitatea Breaza, însă este stabilit de când era mic în Spania, alături de părinți. Tatăl lucrează pe TIR, iar mama sa la un azil de bătrâni.

În timpul studiilor, Beni, cum îi zic prietenii, a început să tremure, abia reușind să mai țină cărțile în mână. Diagnosticul a fost unul necruțător, tânărul suferea de Parkinson, o formă agresivă, care i-a deteriorat starea de sănătate în foarte scurt timp.

În ciuda problemelor de sănătate, bistrițeanul a reușit să termine studiile superioare și chiar să profeseze. La finalul anului 2018, boala a început să îi afecteze mușchii gâtului, acesta având dificultăți serioase de alimentare. Pentru a nu mai fi dependent de mama sa și a avea o vi ață cât mai apropiată de normal, medicii i-au recomandat tânărului un tratament revoluționar cu ultrasunete focalizate pentru Parkinson.

Această procedură i-ar reduce foarte mult simptomele. Intervenția se poate realiza atât în Spania, cât și în Israel și costă 20.000 de euro, bani care nu sunt suportați prin asigurarea de sănătate și pe care familia nu îi are. Săptămâna trecută, apropiații tânărului s-au mobilizat și au organizat o strângere de fonduri pe Facebook.

 „În prezent, Beni are o șansă la o viață normală, printr-o operație complexă care s-ar putea face în Israel sau Spania. Costurile operației sunt de 20 000 €, o sumă extrem de mare pentru familia lui Beni, care a făcut până acum tot ce a putut ca să îi plătească analizele la specialiști”, se arată în anunțul strângerii de fonduri organizate de Rahela Pop, o prietenă de-a bistrițeanului.

Impactul pe care l-a avut această strângere de fonduri în mediul online a fost surprinzător! În doar 6 zile au donat 273 de persoane, adunându-se peste 19.000 de euro.

 

Bianca SARA
Bianca SARA
A absolvit Facultatea de Sociologie și Asistență Socială din cadrul Universității Babeș-Bolyai Cluj-Napoca și are un masterat în Comunicare și Mass-Media, urmat la aceeași facultate. Activează în presă din anul 2011. De-a lungul timpului a colaborat cu mai multe ziare locale și câțiva ani cu o revistă regională de business. Din anul 2013 este corespondent pe Bistrița-Năsăud al ziarului național Adevărul. Colaborarea cu Bistrițeanul.ro a început în anul 2014.

ARTICOLE SIMILARE

Ultimele Știri

Sponsorizate

Restaurantul Decebal, disponibil pentru închiriere: Afacere la cheie

Complex Decebal SA anunță disponibilitatea spre închiriere a Restaurantului Decebal. E vorba despre o afacere complet funcțională, situată într-o zonă cu vizibilitate excelentă, în centrul municipiului Bistrița.

S-a deschis Casa Frühm Bistrița! Mai mult decât un After School!

Într-o clădire încărcată de istorie de pe Bulevardul Republicii din Bistrița, frumos reabilitată, s-a deschis astăzi...

ARCSIM Construct angajează Consultant vânzări, Aquabis caută tehnician, electrician, instalatori

ARCSIM Construct angajează Consultant vânzări dedicat, comunicativ și pasionat de domeniul amenajărilor exterioare. Aquabis caută tehnician în cadrul Secției Apă Canal Năsăud. Sunt disponibile, în Bistrița, și posturi pentru ospătari, spălător vase, ajutor bucătar, economist, jurist, psiholog, instalator și electrician.