2.9 C
Bistrița
sâmbătă, martie 7, 2026

VIDEO: Președintele CJ, ieșire nervoasă la o conferință: „În țara asta frumoasă, altceva în afară de corupție știm să facem?!”

La conferința de presă în care a fost prezentat bilanțul Spitalului Județean de Urgență pe anul 2018 a fost prezent și președintele Consiliului Județean, Radu Moldovan, care a avut o mică ieșire nervoasă când s-a pus problema organizării unei campanii de informare în spital.

Prezent la conferința de presă susținută de conducerea Spitalului Județean de Urgență, în cadrul căreia a fost prezentat bilanțul instituției pe anul 2018, președintele Consiliului Județean, Radu Moldovan, a avut o mică ieșire nervoasă, când a auzit propunerea unui jurnalist de organizare a unor campanii anticorupție de informare, în unitatea medicală.

 „Ştiţi vreun caz concret în care vreun angajat din vreo instituţie publică a cerut cuiva ceva? Vă rog frumos, nu faceţi dumneavoastră public, daţi-mi mie lucrurile acestea şi vă spun eu că personal o să îi fac plângere acelui om. Dar să ne apucăm noi să ne turnăm lături în cap acum, că hai să mai facem nişte campanii anticorupţie? Nu suntem sătui de dezbaterile cu Kovesi, de un an? Noi, în ţara asta frumoasă, altceva în afară de corupţie ştim să facem? În ţara asta, altcineva în afară de Kovesi, mai trăieşte cineva? Mai trebuie să facem drumuri, alte lucruri. Pe cuvântul meu, suntem într-o zonă profund greşită. Domnule, absolut oricine încalcă legea trebuie să plătească, dar haideţi să nu ne apucăm noi să ne turnăm lături în cap, că au grijă alţii să vorbească foarte urât de ţara aceasta”, a declarat președintele Consiliului Județean, Radu Moldovan.

Dacă Radu Moldovan a spus nu campaniilor anticorupție, cu dezbateri și evenimente, când a venit vorba despre afișarea în instituții a numerelor de telefon la care cetățeanul poate sesiza faptele de corupție, președintele CJ a precizat că ar susține asta.

[arve url=”https://youtu.be/on15nf2IkY8″ /]

Citește ce a spus Gabriel Lazany despre șpaga din spital:

VIDEO – Managerul Spitalului Județean: „Puneți medicii tineri, care nu știu să ia, în niște situații jenante să tot fugiți cu plicul după ei”

Bianca SARA
Bianca SARA
A absolvit Facultatea de Sociologie și Asistență Socială din cadrul Universității Babeș-Bolyai Cluj-Napoca și are un masterat în Comunicare și Mass-Media, urmat la aceeași facultate. Activează în presă din anul 2011. De-a lungul timpului a colaborat cu mai multe ziare locale și câțiva ani cu o revistă regională de business. Din anul 2013 este corespondent pe Bistrița-Năsăud al ziarului național Adevărul. Colaborarea cu Bistrițeanul.ro a început în anul 2014.

ARTICOLE SIMILARE

Ultimele Știri

Sponsorizate

Sprint către noua ta Škoda: MATEROM AUTOMOTIVE lansează oferta primăverii cu 18 rate CASCO gratuite și revizii incluse*!

Sprint către noua ta Škoda: MATEROM AUTOMOTIVE lansează oferta primăverii cu 18 rate CASCO gratuite și revizii incluse*! Până în 31 martie, bistrițenii pot profita de condiții de finanțare imbatabile, prin Porsche Finance Group România...

BISTRIVET angajează tehnician / inginer producție și Consultant suport vânzări: NOI locuri de muncă la Stewo Năsăud

Compania BISTRIVET angajează Tehnician / Inginer responsabil linie de producție Monariu și Consultant Suport Vânzări & E-commerce Bistrița-Năsăud. GB Instaplan caută instalatori și electricieni. NOI locuri de muncă sunt disponibile la Clinica Sanovil, Tinu House Art și CAR Bistrita Agenția Credit Plan. Oferta completă, mai jos:  

S-a deschis FOLDER, o papetărie cu produse din Spania! E altceva!

Bistrița are o papetărie nouă, deschisă ieri pe strada General Grigore Bălan din municipiu. Pe rafturile...