7.4 C
Bistrița
luni, noiembrie 3, 2025

Accident de muncă în Sîngeorz: A ”zburat” afară din utilaj

Un accident a avut loc în Sîngeorz Băi. O autoutilitară a colizionat frontal cu un utilaj de asfaltare. În urma impactului, șoferul utilajului a fost proiectat pe asfalt. Incidentul este catalogat ca accident de muncă.

Un apel la 112 anunța un accident pe raza localității Sîngeorz Băi. Un bărbat era întins pe carosabil, fiind lovit puternic în zona capului.

A fost direcționat echipajul de prim ajutor SMURD de la Garda de Intervenție Sângeorz-Băi pentru a-l ajuta. În sprijin a fost solicitat și elicopterul SMURD.

Victima a fost transportată pe calea aerului la o clinică de specialitate din municipiul Târgu Mureș” au transmis reprezentanții ISU BN.

Ajunși la locul evenimentului rutier, polițiștii au descoperit ce anume s-a întâmplat. Un autoturism a colizionat cu un utilaj de asfaltare. În urma impactului, șoferul utilajului a fost proiectat afară din acesta, pe carosabil.

Incidentul a fost catalogat drept accident de muncă.

Astăzi, polițiștii din cadrul Poliției orașului Sângeorz-Bai au intervenit la un eveniment rutier semnalat pe raza orașului.

Din primele date, o autoutilitară condusă de un bărbat de 49 de ani, din Sângeorz-Băi, a intrat în coliziune cu un utilaj de asfaltare condus de un bărbat de 53 de ani, din Băișoara, județul Cluj. În urma impactului dintre cele două vehicule, bărbatul de 53 de ani a fost proiectat în afara utilajului fiind rănit.

Soferul de 49 de ani a fost testat alcoolscopic, rezultatul fiind negativ. În cazul șoferului de 53 de ani, testarea cu aparatul etilotest nu s-a putut realiza, urmând sa-i fie recoltate probe biologice de sânge la spital.

Cercetările sunt continuate de către polițiști in cadrul unui dosar penal cu privire la infracțiunea de vătămare corporală din culpă și nerespectarea măsurilor legale de securitate și siguranță în muncă” transmite IPJ BN.

 

 

Foto- Arhivă Bistrițeanul

 

ARTICOLE SIMILARE

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Ultimele Știri

Sponsorizate

Nou RMN ultraperformant cu inteligență artificială, la Sanovil

Policlinica Nouă Sanovil face un pas important în modernizarea serviciilor medicale din județ. Aici a fost achiziționat un aparat RMN de ultimă generație – General Electric SIGNA Victor 1.5 Tesla. Este un echipament de top care oferă imagini extrem de clare, investigații mai rapide și confort sporit pentru pacient.

AMICII BUILDING angajează asistent șef șantier și inginer instalații. NOI locuri de muncă, în Bistrița

NOI locuri de muncă sunt disponibile în Bistrița, la Amicii Building - compania care caută un asistent șef șantier și un inginer instașații - execuție. INST-Nistor are nevoie de ingineri construcții civile iar la IPROEB se fac angajări pentru posturile de confecționer izolații, lăcătuș mecanic, sudor, controlor calitate. 

Ești pentru prima dată în Service MATEROM AUTOMOTIVE? Primești un voucher cu -10% Reducere!

Dacă nu ai mai apelat niciodată la Service-ul MATEROM AUTOMOTIVE Bistrița, sau revii după mai bine de doi ani, ai acum ocazia perfectă să redescoperi o experiență de service Premium – cu un Cadou Special: un Voucher cu -10% Reducere la prima și a doua vizită în Service...