19.9 C
Bistrița
duminică, noiembrie 2, 2025

Bistrița-Năsăud, printre județele cu cea mai mare prezență la simularea Bacalaureatului

Bistrița-Năsăud, alături de Alba, Sălaj sau Mureș se numără printre județele cu cea mai mare prezență la simularea Bacalaureatului. La polul opus se află Brașov, Timiș sau Ilfov, județe cu multe școli închise.

Săptămâna trecută s-a desfășurat simularea probelor scrise pentru examenul de Bacalaureat. La Limba și Literatura Română au participat peste 100.000 de elevi din întreaga țară, la fel și la proba obligatorie a profilului.

Potrivit Mediafax, cea mai mare rată de prezență (peste 95%) s-a înregistrat în Bistrița-Năsăud, Alba, Sălaj și Mureș. La polul opus s-au aflat județele Brașov, Timiș și Ilfov, unde rata de participare abia a trecut de 20%.

Acestea sunt și județele cu cele mai multe școli închise din cauza incidenței mari de cazuri de Covid-19, unde practic elevii nu au avut cum să ia parte la simularea examenului de Bacalaureat. Nu au putut participa elevii din 88 de unități de învățământ aflate în localități în care rata incidenței este mai mare sau egală cu 6/mia de locuitori.

Foto: Octav Ganea/edupedu.ro

Bianca SARA
Bianca SARA
A absolvit Facultatea de Sociologie și Asistență Socială din cadrul Universității Babeș-Bolyai Cluj-Napoca și are un masterat în Comunicare și Mass-Media, urmat la aceeași facultate. Activează în presă din anul 2011. De-a lungul timpului a colaborat cu mai multe ziare locale și câțiva ani cu o revistă regională de business. Din anul 2013 este corespondent pe Bistrița-Năsăud al ziarului național Adevărul. Colaborarea cu Bistrițeanul.ro a început în anul 2014.

ARTICOLE SIMILARE

Ultimele Știri

Sponsorizate

Nou RMN ultraperformant cu inteligență artificială, la Sanovil

Policlinica Nouă Sanovil face un pas important în modernizarea serviciilor medicale din județ. Aici a fost achiziționat un aparat RMN de ultimă generație – General Electric SIGNA Victor 1.5 Tesla. Este un echipament de top care oferă imagini extrem de clare, investigații mai rapide și confort sporit pentru pacient.

AMICII BUILDING angajează asistent șef șantier și inginer instalații. NOI locuri de muncă, în Bistrița

NOI locuri de muncă sunt disponibile în Bistrița, la Amicii Building - compania care caută un asistent șef șantier și un inginer instașații - execuție. INST-Nistor are nevoie de ingineri construcții civile iar la IPROEB se fac angajări pentru posturile de confecționer izolații, lăcătuș mecanic, sudor, controlor calitate. 

Ești pentru prima dată în Service MATEROM AUTOMOTIVE? Primești un voucher cu -10% Reducere!

Dacă nu ai mai apelat niciodată la Service-ul MATEROM AUTOMOTIVE Bistrița, sau revii după mai bine de doi ani, ai acum ocazia perfectă să redescoperi o experiență de service Premium – cu un Cadou Special: un Voucher cu -10% Reducere la prima și a doua vizită în Service...