16.7 C
Bistrița
luni, iulie 27, 2026

Bistrițean săltat de polițiști la frontieră și încarcerat

Un bistrițean nu a mai ajuns acasă din străinătate. Polițiștii l-au săltat la frontieră, la intrarea în țară. A ajuns după gratii fiind condamnat pentru o infracțiune la regimul rutier.

La intrarea în țară, prin PTF Petea, un bistrițean vroia să se întoarcă acasă. Doar că după ce a prezentat actele, oamenii legii l-au săltat. A ajuns după gratii, fiind condamnat pentru o infracțiune la regimul rutier.

Bărbatul fusese condamnat la mijlocul lunii mai, fiind căutat la nivel european.

Polițiștii de frontieră din cadrul Punctului de Trecere a Frontierei Petea au depistat pe sensul de intrare în România un cetățean român. Pe numele acestuia era emis un mandat de executare a pedepsei cu închisoarea. Săvârșise infracțiunea de conducere sub influența băuturilor alcoolice.

În 04.06.2022, în PTF Petea s-a prezentat pentru efectuarea formalităţilor de control pentru trecerea frontierei, pe sensul de intrare în România, un cetățean român. Acesta are vârsta de 51 de ani, domiciliat pe raza județului Bistrița Năsăud.

Cu ocazia verificărilor specifice, poliţiştii de frontieră sătmăreni au constatat că pe numele bărbatului era emis, de către Judecătoria Bistrița la data de 16.05.2022, un mandat european de arestare.

Persoana în cauză are de executat o pedeapsă privativă de libertate de 1 an și 3 luni, pentru săvârşirea infracţiunii de conducere sub influența băuturilor alcoolice. Bărbatul în cauză a fost predat unui echipaj din cadrul Serviciului de Investigații Criminale al Inspectoratului de Poliție Județean Satu Mare, în vederea luării măsurilor legale ce se impun” transmite IPJ MM, conform Vasile Dale.

 

 

 

ARTICOLE SIMILARE

1 COMENTARIU

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Ultimele Știri

Sponsorizate

Schimbi bani luna aceasta? BSG Amanet & Exchange te premiază cu 1.000 de euro cash!

BSG Amanet & Exchange lansează cea de-a doua ediție a campaniei dedicată clienților care efectuează operațiuni...

KREATIV Metal și AOP Restaurant fac angajări: Se caută bucătar, lăcătuș mecanic, confecționer metalic, ospătar

Noi locuri de muncă sunt disponibile în Bistrița, la Kreativ Metal & Colours și SUPERCOM  Bistrița. Grand Hotel Coroana angajează cameristă serioasă. AOP Restaurant caută bucătar și ospătar cu experiență. Posturi disponibile sunt și la Crama JELNA, TeraSteel sau Aluateria Bistrița. Oferta completă, mai jos:  

NOI locuri de muncă, în Bistrița și Beclean: Aquabis face recrutări pentru instalatori. Crama Jelna caută bucătar

AQUABIS organizează recrutare pentru ocuparea unor posturi de instalatori în Beclean și Bistrița. Grand Hotel Coroana angajează cameristă serioasă, iar la INST-Nistor se caută inginer ofertare și expert Licitații Publice. Noi locuri de muncă sunt disponibile la Crama JELNA, TeraSteel și Aluateria Bistrița. Oferta completă, mai jos: