8.9 C
Bistrița
joi, aprilie 25, 2024

Bistrițenii au cucerit podiumurile de tenis de masă! Doi campioni naționali și un loc 3 internațional

Bistrițenii implicați în tenisul de masă au avut multă treabă aceste zile. O sportivă, deja cunoscută în fenomen, a obținut al treilea loc la o competiție internațională găzduită de Spania, iar doi elevi ai Școlii Gimnaziale „Avram Iancu” din Bistrița au ieșit campioni naționali.

Ioana Sîngeorzan, legitimată la Gloria 2018 Bistrița-Năsăud, a participat la WTT Youth Contender Platja D’aro, în Spania, competiție internațională de anvergură. Bistrițeanca a obținut cel de-al treilea loc în competiție, după un parcurs frumos, până în semifinală. Mai apoi a ocupat cea de-a treia poziție.

Sportiva a început meciurile din grupă cu o victorie în fața Marianei Santa din Portugalia și o înfrângere în partida cu chinezoaica Zhu Ziy, ocupând în final locul 2.

Pe tabloul principal, Ioana a câștigat în primul tur în fața reprezentantei Chinei – Wang Yiduo – scor 3-2. În cel de-al doilea tur a întâlnit-o pe Bianca Mei-Roșu – scor 3-0 și în sferturi de finală în meciul cu Liu Ru-Yun (China Taipei) – scor 3-2.

Ulterior, în semifinală fiind eliminată de sportiva din China Ma Xiaohui, care s-a impus cu scorul de 3-1.

„Mă bucur foarte mult pentru acest rezultat și mai ales pentru că am reușit să înving pentru prima oară o jucătoare din China. Sper să continui evoluțiile bune și în Bulgaria, la WTT Youth Panagyurishte din perioada 19-21 mai. Mulțumesc tuturor pentru susținere!”, a transmis sportiva, după competiție.

Campioni naționali – dominația CSM Bistrița la U13

Pe cealaltă parte, la Odorheiu Secuiesc a fost organizat Campionatul Național de Tenis de Masă U13, competiție la care doi sportivi ai Școlii Gimnaziale „Avram Iancu” din Bistrița au cucerit medaliile de aur. Competiția a avut loc între 10 și 14 mai. Cei doi sportivi sunt legitimați la CSM Bistrița.

Alexandru Ionel, elev în clasa a VI-a E, a obținut premiul II în echipă masculin, alături de Raul Creucu și Tudor Nemeș , premiul II la dublu mixt, alături de Patricia Stoica de la ACSOV Pantelimonși premiul I la simplu masculin.
Diana Șuvei din clasa a VI-a B la G.N. 3, este campioană națională la tenis de masă, obținând locul I la simplu feminin, dublu feminin, alături de partenera colegului ei de la Bistrița, respectiv Patricia Stoica și la dublu mixt cu Raul Creucu de la CSM Bistrița.