3.5 C
Bistrița
sâmbătă, decembrie 13, 2025

Ce sechele lasă Covid-19. Medicul Maria Petri: „Am avut pacienți cu paralizii faciale și paralizii ale corzilor vocale”

Mulți dintre cei care au trecut printr-o infecție cu Covid-19 au rămas cu sechele, multe din ele în sfera ORL. Medicul specialist ORL Maria Petri spune că a avut pacienți care au ajuns la ea în cabinet cu paralizii faciale și cu paralizii ale corzilor vocale, în urma infectării cu Covid-19.

Prezentă la Bistrițeanul Live, Maria Petri, medic specialist ORL a vorbit despre sechelele pe care le lasă Covid-19. Potrivit medicului, cei mai mulți bistrițeni care i-au călcat pragul cabinetului după o infecție cu Covid acuzau o scădere a gustului și mirosului.

Mai nou, din cauza mutațiilor virusului, printre simptomele post-Covid se numără durerile de cap, urechi înfundate, gât inflamat, oboseală, afte sau tuse. Printre noile simptome se numără și pierderile de memorie și chiar tulburările psihice.

„Fac o formă de faringită, vin cu aflte, însă diferite de cele cu care eram obișnuiți, un gât inflamat sau tuse. Am avut care au venit cu o scădere a auzului și chiar cu paralizii faciale. Au fost și paralizii ale corzilor vocale, pur și simplu și-au pierdut vocea dintr-o dată. Au fost care au spus că sunt amețiți”, precizează Maria Petri.

Din păcate, unele sechele lăsate de Covid-19 sunt pe termen lung. Din sfera ORL, cei mai mulți rămân fără gust și miros, probleme care pot să persiste și luni bune.

„Lasă sechele, din păcate e un virus care lasă sechele. Cea mai importantă și frecventă este lipsa de gust și de miros și tulburări ale gustului. 40% dintre cei infectați au venit cu aceste simptome. La unii dintre ei au persistat problemele și 6 luni de zile”, completează medicul specialist ORL.

Puteți urmări întreaga emisiune la care a fost invitat doctorul Maria Petri mai jos:

Bianca SARA
Bianca SARA
A absolvit Facultatea de Sociologie și Asistență Socială din cadrul Universității Babeș-Bolyai Cluj-Napoca și are un masterat în Comunicare și Mass-Media, urmat la aceeași facultate. Activează în presă din anul 2011. De-a lungul timpului a colaborat cu mai multe ziare locale și câțiva ani cu o revistă regională de business. Din anul 2013 este corespondent pe Bistrița-Năsăud al ziarului național Adevărul. Colaborarea cu Bistrițeanul.ro a început în anul 2014.

ARTICOLE SIMILARE

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Ultimele Știri

Sponsorizate

Clinica Sanovil angajează asistent medical și infirmieră

Clinica Sanovil angajează asistent medical și infirmieră în cadrul structurilor sale medicale. Se caută persoane dedicate, responsabile și motivate să lucreze într-un mediu profesionist, orientat spre îngrijirea de calitate a pacienților.

Se fac angajări la AQUABIS: Posturi disponibile în Bistrița, Beclean, Năsăud și Bârgău

Aquabis caută tehnician în cadrul Secției Apă Canal Năsăud, dar și încasator și cititor contoare la Bârgău. Posturi disponibile și la Năsăud și Beclean! NOI locuri de muncă, în Bistrița, la IPROEB, ARCSIM Construct, Sanovil, Fan Courier sau Crama Jelna. Lista completă, mai jos:  

Primul floromat și pe Valea Bârgăului, de la Florăria Deny! Îl găsiți plin de buchete, non-stop, lângă Profi, în Prund!

Flori non-stop pentru toată Valea Bârgăului, începând de ieri, de la Florăria Deny, care a amplasat...