13.1 C
Bistrița
miercuri, iulie 2, 2025

Ciobănică: Mai bine un pasaj auto subteran decât Centrul Intermodal

Dan Dumitru Ciobănică, candidat la fotoliul de primar din partea Partidului Verde, critică unul dintre proiectele Primăriei Bistrița. Ciobănică susține că numărul scăzut al călătorilor care folosesc transportul în comun nu justifică crearea Centrului Intermodal. Mai mult decât atât, emisiile de gaze ar fi de ordinul tonelor. VEZI ce propune Ciobănică:

Dan Dumitru Ciobănică, candidatul la fotoliul de primar din partea Partidului Verde, critică din nou unul dintre marile proiecte ale Primăriei Bistrița – „Centrul Intermodal de Transport Public” din zona gării.

Ciobănică susține într-o postare pe Facebook că informarea bistrițenilor este necesară în ceea ce privește implementarea unor proiecte de anvergură, deoarece implementarea acestora perturbă și schimbă viața cetățenilor.

Acesta mai aduce în atenție și numărul scăzut al bistrițenilor care folosesc transportul în comun, dar și poluarea care va apărea în oraș.

„Imaginați-vă blocul Lamă peste șinele de cale ferată în capătul străzii Gării care va face legătura cu strada Tărpiului. Acest proiect pentru transportul public este pentru un număr mediu de călători zilnic în număr de 545 până la 570 călători pe zi în anul 2027. Efectele asupra mediului cu emisii GES (emisii de gaze cu efect de seră), TONE pe an, la nivelul ariei de influență un total estimat 4,821,5 tone”, spune Ciobănică.

Locuri de muncă create pentru ar fi în număr de 10 locuri permanente și 10 locuri de muncă în anumite perioade ale anului.

Ciobănică a găsit și o soluție: crearea unui pasaj auto subteran.

„Soluția este una simplă Pasaj Subteran Auto, care să facă legătură dintre cele două străzi Gării și Tarpiului, pentru traficul auto. Eu cetățean, Ciobănică Dumitru Daniel, nu sunt pentru demararea și implementarea acestui proiect”, a concluzionat candidatul verzilor.

https://www.facebook.com/dan.dumitru.14019/videos/1237073733303393/?epa=SEARCH_BOX

ARTICOLE SIMILARE

Ultimele Știri

Sponsorizate

Se fac angajări la Amicii Building, Eurocompozite, Iproeb, Carmangerie Timoce: NOI locuri de muncă în Bistrița

Amicii Building angajează Project Manager Junior și Project Manager Senior, iar Grill & Carmangeria Timoce caută două vânzătoare pentru zona Lamă. Eurocompozite recrutează lăcătuș mecanic. NOI locuri de muncă sunt disponibile la IPROEB, Clinica Sanovil, Fan Courier și Restaurant ARENA by Casa EMA.

Mașina ta e pregătită de vacanță? Profită de verificarea auto de sezon oferită de MATEROM AUTOMOTIVE Bistrița

Vara a sosit, iar odată cu vremea caldă vin și planuri de escapade și concedii. Service-ul Autorizat Škoda & Multimarcă - MATEROM AUTOMOTIVE, lansează o ofertă specială la Verificare Auto de vacanță...

TAPAS LEMON s-a mutat pe Pietonal! Are și mai multe specialități din bucătăria spaniolă

Tapas Lemon – locul cu delicii din bucătăria spaniolă deschis de Carolina la Bistrița – s-a mutat în centru, pe Pietonalul Liviu Rebreanu, ca să fie mai aproape de toți cei care adoră mâncarea spaniolă. Acum au la dispoziție un meniu și mai bogat, evident, tot de inspirație spaniolă!