21 C
Bistrița
vineri, iunie 13, 2025

Bistrițenii, mai bolnavi în 2022?! S-au înregistrat cu 25% mai multe concedii medicale față de un an pandemic

Potrivit datelor oferite de reprezentanții Casei Județene de Asigurări de Sănătate Bistrița-Năsăud, în 2022 bistrițenii și-au luat cu 25% mai multe concedii medicale decât în 2021, care a fost an pandemic.

Prezent la ședința de Colegiu Prefectural de ieri, directorul adjunct al Casei Județene de Asigurări de Sănătate Bistrița-Năsăud Mircea Rațiu a precizat că a crescut considerabil numărul de concedii medicale acordate în cursul anului 2022.

În total, anul trecut au fost acordate 66.382 de concedii medicale. Două treimi din acestea au fost acordate de medicii de familie. Întrebat ce a cauzat această creștere, Mircea Rațiu i-a indicat pentru răspuns pe medicii de familie, care au acordat cele mai multe concedii.

„Se constată o creștere mai semnificativă în anul 2022 față de 2021, procentul fiind de 25,4% creștere constatată în principal la certificatele medicale pentru urgență medico-chirurgicală, boală obișnuită, boală cardiovasculară, îngrijire copil bolnav”, a precizat Mircea Rațiu.

Foto: Arhivă

 

 

Bianca SARA
Bianca SARA
A absolvit Facultatea de Sociologie și Asistență Socială din cadrul Universității Babeș-Bolyai Cluj-Napoca și are un masterat în Comunicare și Mass-Media, urmat la aceeași facultate. Activează în presă din anul 2011. De-a lungul timpului a colaborat cu mai multe ziare locale și câțiva ani cu o revistă regională de business. Din anul 2013 este corespondent pe Bistrița-Năsăud al ziarului național Adevărul. Colaborarea cu Bistrițeanul.ro a început în anul 2014.

ARTICOLE SIMILARE

1 COMENTARIU

  1. Multi nu sunt bolnavi, SUNT DOAR PUTUROSI si cand nu au chef de lucru dau ceva medicului de familie si uite asa sta acasa 4 zile si isi rezolva treburile prin curte
    Ar trebui verificati toti cei care isi iau medicale, si pedepsiti cumva cei mincinosi

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Ultimele Știri

Sponsorizate

FOTO/VIDEO – NOU în Bistrița: Georgeta Măgherușan aduce inovația Head SPA și tratamente personalizate la NAÏA HAIR & SKIN SPA!

Fetelor, avem vești excelente! Head SPA, tratamentul de înfrumusețare care se concentrează pe îngrijirea scalpului, este...

Se fac angajări la ROMBAT, STEWO Năsăud, RCB Electro, Aquabis. Noi locuri de muncă, în Bistrița

Stewo Năsăud angajează Asistent manager, Controlor calitate și Inginer Calitate. RCB Electro  caută Manipulant mărfuri, Derulatorist și Stivuitorist. ROMBAT are nevoie de Operatori Producție și Maistru Producție. NOI locuri de muncă sunt disponibile în Bistrița, la Aquabis, BistriVet, ITALTextil Sărata și Clinica SANOVIL. Oferta completă, mai jos:

O vorbă înțeleaptă spune că omul gospodar își face iarna car și vara sanie

MATEROM AUTOMOTIVE - Service Autorizat Mercedes-Benz în Bistrița, lansează o ofertă special dedicată posesorilor de automobile Mercedes-Benz care doresc să se pregătească din timp pentru sezonul rece!