15.6 C
Bistrița
miercuri, iunie 25, 2025

După performanțe neașteptate, echipa de fotbal feminin de la Prundu Bârgăului e la un pas de desființare

Echipa de fotbal feminin ACS Heniu Prundu Bârgăului este la un pas de desființare, chiar dacă se află în fruntea clasamentului de fotbal feminin timp de mai multe sezoane.

În urmă cu trei zile, Eugen Cozma, președintele Gloriei Bistrița, a anunțat faptul că Heniu nu se mai unește cu CS Gloria 2018, așa cum își dorea atât conducerea clubului bârgăuan, cât și conducerea Gloriei și Consiliul Județean Bistrița-Năsăud, finanțatorul principal.

Acest lucru nu a fost cu putință, fiind probleme la identitatea clubului și la chestiuni ce țin de evoluție sportivă.

Heniu rămâne Heniu! CS Gloria 2018 nu a reușit „transferul” echipei feminine de fotbal în propria curte

Președintele clubului din Prundu Bârgăului a transmis pentru Bistrițeanul.ro că echipa de fotbal feminin a ACS Heniu Prundu Bârgăului se află în proporție de 80% în situație de desființare.

„Mă abțin de la a face prea multe declarații. Într-adevăr, sunt probleme și ne aflăm într-o situație dificilă, Probabil că în proporție de 80%, echipa de fotbal feminin va fi desființată. După ce nu s-a făcut cesiunea, lucrurile s-au înrăutățit. Putem salva echipa de la desființare dacă există sponsori care să ofere bani pentru sport”, a spus George Ruscău, președinte ACS Heniu Prundu Bârgăului.

Din data de 30 iunie, fotbalistele sunt libere de contract și au început să își găsească echipe la care să activeze.

În ultimele patru sezoane, echipa din Prund a făcut performanțe în fotbalul feminin românesc. A fost aproape de fiecare dată de câștigarea Cupei României, jucând trei finale și a fost rivala principală a Olimpiei Cluj, echipă care joacă și în Champions League.

Anul acesta, în urmă cu două luni, a fost medaliată cu argint pentru obținerea locului 2 în clasamentul Superligii Feminine, iar la Cupa României a obținut tot al doilea loc.

ARTICOLE SIMILARE

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Ultimele Știri

Sponsorizate

FAN COURIER Bistrița angajează operator recepție și curieri. Locuri de muncă, disponibile și la Arena by Casa EMA, TeraSteel, Sanovil

Fan Courier Bistrița caută operator recepție, curieri și manipulant depozit. Restaurant Arena by Casa EMA angajează ospătar, ajutor de bucătar și bărbat la întreținere. NOI locuri de muncă sunt disponibile la Clinica Sanovil, Crama Veche și RCB Electro. Oferta completă, mai jos:

Pregătit de drum? Alege accesoriile originale Mercedes-Benz de transport!

Materom Automotive – Service Autorizat Mercedes-Benz din Bistrița îți oferă o selecție premium de accesorii originale Mercedes-Benz, perfecte pentru aventurile tale de vară sau escapadele de weekend. Aceste soluții inteligente de transport combină funcționalitatea, durabilitatea și stilul specific Mercedes-Benz.

Produsele Sergiana, tot mai aproape de bistrițeni: Care sunt magazinele partenere din Bistrița-Năsăud

Bunătățurile din Ardeal ajung tot mai aproape de mesele bistrițenilor. Produsele Sergiana – cunoscute pentru gustul lor autentic, rețetele păstrate din generaţie în generaţie și calitatea recunoscută la nivel internațional – pot fi găsite acum în mai multe magazine partenere din Bistrița-Năsăud.