20 C
Bistrița
vineri, aprilie 25, 2025

Adolescentul care a introdus o armă neletală în școală – elev problemă care repeta anul școlar

În urmă cu două zile, un adolescent de 17 ani a introdus o armă neletală în școală, cu care s-a dat mare în fața colegilor. Deși este vorba despre o armă neletală, elevul este cercetat penal. Se pare că este vorba despre un elev problemă de la Liceul Tehnologic de Servicii Bistrița.

Acum două zile, un adolescent de 17 ani mergea cu o armă neletală la școală. După ce s-a dat mare colegilor, elevul a ascuns arma într-un coș de gunoi din incinta școlii.

E vorba despre un elev din clasa a IX-a de la Liceul Tehnologic de Servicii Bistrița, care funcționează la INFOEL pe perioada lucrărilor de reabilitare a unității de învățământ.

Elevul a vrut doar să se dea mare în fața colegilor săi, care au „gustat” îndrăzneala ilegală a acestuia și chiar ar fi făcut story-uri pe rețelele de socializare.

Adolescentul în cauză este un elev problemă, care a repetat de mai multe ori anul școlar și, potrivit inspectorului școlar general Cristian Nicula, risca și anul acesta să rămână din nou repetent.

Acesta ar fi avut inclusiv nota scăzută la purtare, semn că problemele sale erau și de natură comportamentală. Deocamdată nu se știe de unde a procurat elevul arma.

Poliția îl cercetează pe elev pentru folosirea fără drept de obiecte periculoase. Mai multe despre acest subiect mai jos:

Un elev de la un liceu din Bistrița este cercetat de Poliție, după ce a introdus în școală un pistol

Foto: Poliția Română Arhivă

Bianca SARA
Bianca SARA
A absolvit Facultatea de Sociologie și Asistență Socială din cadrul Universității Babeș-Bolyai Cluj-Napoca și are un masterat în Comunicare și Mass-Media, urmat la aceeași facultate. Activează în presă din anul 2011. De-a lungul timpului a colaborat cu mai multe ziare locale și câțiva ani cu o revistă regională de business. Din anul 2013 este corespondent pe Bistrița-Năsăud al ziarului național Adevărul. Colaborarea cu Bistrițeanul.ro a început în anul 2014.

ARTICOLE SIMILARE

1 COMENTARIU

  1. Ar trebui introduse si armele aersoft, neletale, in categoria armelor detinute cu ” permis de arma „… ptr ca sunt la fel de periculoase ca si cele letale si daca cineva este amenintzat cu o astfel de arma, nimeni nu poate sti ca este sau nu, o arma letala, adevarata … Totodata, prin Legea armelor, ar trebui interzise orice fel de arme ” jucarie „( sau agrement ) … daca sunt de culoare neagra si au forma in ” copie fidela ” a unei arme letale .

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Ultimele Știri

Sponsorizate

Restaurantul Arena by Casa EMA angajează bucătar, STEWO Năsăud caută asistent manager și inginer calitate

Restaurant Arena by Casa EMA caută bucătar și ajutr de bucătar! Noi locuri de muncă sunt disponibile la STEWO Năsăud, unde este nevoie de magazioner, inginer Calitate și asistent manager. Se fac angajări și la ROMBAT, AMICII Building sau Ideal Print. Oferta completă, mai jos:

Škoda Elroq vine direct la tine: Test Drive la ușa ta, acum în Bistrița!

Bistrițenii au acum ocazia să descopere cel mai nou model electric din familia Škoda – Elroq – într-un mod complet diferit și extrem de comod: direct la ușa lor! Cu inițiativa „Test Drive la ușa ta”, MATEROM AUTOMOTIVE – Dealer & Service Autorizat Škoda, aduce viitorul mobilității acolo unde te afli, fie că ești acasă, la birou sau în oraș.

Se fac angajări la Crama Jelna, Rombat și Fan Courier: Noi locuri de muncă, în Bistrița

Crama JELNA angajează barman, ajutor barman, bucătar și maseur! ROMBAT caută operatori producție. NOI locuri de muncă în Bistrița, la SAN DECO Bistrița-Năsăud,  DIVANI & SOFA, AMICII Building și Ideal Print. Oferta completă, mai jos: