19.4 C
Bistrița
vineri, aprilie 25, 2025

EPIDEMIE de GRIPĂ! Află sfaturile medicilor:

S-a declarat epidemie de gripă, la nivel național. 18 persoane au decedat și peste 7.000 de români au prins acest virus. Medicii oferă câteva sfaturi pentru protejare și prevenire. AFLĂ cum să faci față:

Peste 7.000 de români au fost infestați cu virusul gripal și 18 persoane au decedat. În acest context, a fost declarată epidemie de gripă la nivel național.

În județul nostru, săptămâna trecută au fost 16 noi cazuri de gripă iar trei bistrițeni au ajuns la spital.

Managerul unității medicale a susținut că nu există motive, momentan, de impunere a unor restricții.

La noi e liniște: GRIPA nu impune restricții la Spitalul Județean!

Totuși, la școli se ține o evidență riguroasă a acestui tip de afecțiune.

EFECTELE Gripei: Directorii școlilor dau rapoarte zilnice la DSP

În contextul epidemiei de gripă, Colegiul medicilor a „pus pe hârtie” câteva sfaturi ce trebuie respectate.

  • Rugăm părinții să evite ei înșiși, dar mai ales copiii lor aglomerările de persoane în spații închise (mall-uri, cinematografe) dat fiind faptul că în aceste medii riscul de transmitere a infecției virale este cel mai mare;
  • Dacă nu poate fi evitată expunerea persoanelor la aglomerații în spații închise, purtarea măștilor de protecție este recomandată;
  • De asemenea părinții sunt rugați ca la primele semne de boală a lor sau a copiilor să se adreseze medicului de familie sau medicului specialist și în cazul copiilor să îi izoleze din colectivitate pe durata manifestării acesteia;
  • În ceeace privește automedicația cu antibiotice, amintim că acestea NU au nici un fel de acțiune de combatere a infecției virale, administrarea lor in astfel de situatii ducând doar la instalarea unei rezistențe bacteriene la antibiotic, foarte periculoasă pe termen mediu și lung.
  • O atenție deosebită trebuie acordată copiilor până la vârsta de 2 ani precum și vârstnicilor cu posibile afecțiuni asociate. Acestor grupe de risc le poate fi pusă viața în pericol chiar în urma unei simple răceli de sezon . De aceea prezentarea cât mai precoce la medic este extrem de importantă!

ARTICOLE SIMILARE

Ultimele Știri

Sponsorizate

Restaurantul Arena by Casa EMA angajează bucătar, STEWO Năsăud caută asistent manager și inginer calitate

Restaurant Arena by Casa EMA caută bucătar și ajutr de bucătar! Noi locuri de muncă sunt disponibile la STEWO Năsăud, unde este nevoie de magazioner, inginer Calitate și asistent manager. Se fac angajări și la ROMBAT, AMICII Building sau Ideal Print. Oferta completă, mai jos:

Škoda Elroq vine direct la tine: Test Drive la ușa ta, acum în Bistrița!

Bistrițenii au acum ocazia să descopere cel mai nou model electric din familia Škoda – Elroq – într-un mod complet diferit și extrem de comod: direct la ușa lor! Cu inițiativa „Test Drive la ușa ta”, MATEROM AUTOMOTIVE – Dealer & Service Autorizat Škoda, aduce viitorul mobilității acolo unde te afli, fie că ești acasă, la birou sau în oraș.

Se fac angajări la Crama Jelna, Rombat și Fan Courier: Noi locuri de muncă, în Bistrița

Crama JELNA angajează barman, ajutor barman, bucătar și maseur! ROMBAT caută operatori producție. NOI locuri de muncă în Bistrița, la SAN DECO Bistrița-Năsăud,  DIVANI & SOFA, AMICII Building și Ideal Print. Oferta completă, mai jos: