14.2 C
Bistrița
vineri, martie 29, 2024

UPDATE 17.55

La baza sportivă RAOUL ARENA echipele din Bistrița continuă lupta pentru calificare. Așadar, următoarele meciuri de astăzi, 8 iunie 2018, sunt:

1. ora 19.00: Barrier Bacău – RAAL (grupa B);
  2. ora 20.00: Marsat Roman – PUF DE PĂPĂDIE (grupa D);
  3. ora 22.00: T15 Iaşi – EXTRATEREŞTRII (grupa A).

Vă informăm totodată că Puf de Păpădie, cea de-a doua reprezentantă a județului, a început cât s-a putut de curajos – azi de la ora 15.00 – partida cu formația Mausoleul Mărășești, astfel că deschiderea rapidă de scor din minutul 1 nu a mirat pe nimeni. Condusă cu 1 – 0, echipa adversă echilibrează jocul la mijlocul terenului, pune ușor stăpânire pe minge și, la prima fază prelungită de atac, marchează cu un șut sec spre nefericirea lui Florin Rus. Ambele echipe sunt solide, au jucători înalți care controleaza baloanele pe sus, tactica fiecărui jucător se adaptează și la ploaia care țârâie neîntrerupt. Meciul se încinge brusc, se caută golul decisiv așa că, după o bară și o ratare incredibilă din fața portarului, bistrițenii revin la conducere iar repriza se încheie cu un șut puternic în colțul lung dar și în favoarea bistrițenilor: 2 -1.

Moldovenii construiesc mult, contratacul agresiv de la repunerea mingii în joc și finalizarea cu gol reechilibrând situația de pe tabelă. Scor final: 2 – 2. În continuare, se adoptă o tactică prudentă de ambele părți, partida curge lent, devine ușor plictisitoare și este previzibilă intenția ambelor echipe de a termina meciul cu lovituri de la 7 m. Din păcate, ai noștri ratează două dintre penalty-uri, primesc un punct și-și reduc parțial șansele de calificare. Componența lotului PUF DE PĂPĂDIE: Moldovan, Bodiu, Pop, Ilie, Roza, Ungur, Halas, Chira, Morar, Dănilă, Tiron și Vlad – conduși de pe margine de Florin E. Rus.

Ploaia mocănească a fost cu noroc…

Dacă ploaia mocănească a alungat spectatorii, soarele de la ora 16.00 i-a readus în tribune și atmosfera s-a animat brusc la apariția echipei EXTRATEREȘTRII, cea de-a treia reprezentantă bistrițeană în această competiție.  Băieții noștri s-au apucat serios de treabă și în minutul 3 bara transversală se îndoaie la șutul lui Sebi Rus prevestind golul de la jumătatea reprizei. Șutul violent dintr-o bucată al lui Sergiu Costin șifonează plasa și trage după el semnalul de alarmă în tabăra celor de la Festiv Bucium Roman.

Vulpoiul Coșneac aleargă puțin, dar dă lapte!, presează la o fază banală și-i fură șunca din farfurie unui fundaș derutat, bașca înscrie cu un șut sec. Scorul devine 2 – 0, meciul este la discreția echipei lui John Runcan, ascuns de emoție printre spectatori, se trece în repriza adversă cu un joc la mijlocul terenului țesut din pase consecutive.

Notăm o singură fază importantă, spre mijlocul celei de-a doua părți a jocului, când tot Sergiu Costin trece mingea peste portarul advers dar și peste bară. Golul plutește în aer și două minute mai târziu, asistăm la o fază excepțională: îmboldit de Alex Rus – totuși, neobișnuit de reținut!, Patca ia picioarele a trei jucători și le croșetează unul pe față + altul pe dos, apoi le predă mileul, peștele de sticlă și golul spectaculos.

Finalul de joc găsește echipele salutând tribunele și pe inventatorul Coșneac marcând arogant pentru un golaveraj sănătos, să fie – că nu se știe! 500 de spectatori  pentru un scor final: 4 – 0. Componența lotului EXTRATEREȘTRII: Pasztor, Ilieș, Coșneac, Rus, Chibulcutean, Deac, Budăcan, Gocan, Hlinca, Patca, Nalați și Costin – conduși de pe margine de Alex Rus și John Runcan.

*****

Vreme favorabilă pentru fotbal, spectatori pasionați, fotbaliști de calibru special, condiții excelente pentru desfășurarea partidelor și serviciu medical de prim ajutor în caz de accidente neprevăzute – cu asta ne aștepta prima zi a Campionatului Regional N-E 2018 – un spectacol fotbalistic de nivel european care se desfășoară în acest week-end la Bistrița.

Așa cum ne-a promis, Raoul Borșoș a răspuns pozitiv cerințelor unui astfel de eveniment și s-a organizat impecabil, a pregătit un ecran LCD imens 3m x 5m pe o parte a terenului, pentru o vizibilitate sporită a fazelor de joc, pe care se transmit în direct toate partidele ce se vor desfășura la această bază sportivă, a adus crainici care țin la curent privitorii cu detalii legate de cursul fiecărei înfruntări, ne delectează cu muzică de antren și multă veselie.

Ne așteptăm la jocuri bărbătești, dar în spiritul fair-play-ului, faze palpitante și goluri de generic, meciuri echilibrate, execuții și subtilități miraculoase, atmosferă electrizantă și spectatori fideli care să fie prezenți la toate partidele.

Meciurile se desfășoară în sistem 5+1, cu două reprize de 20 min și doi arbitri principali.

Vă reamintim că o parte dintre confruntările grupelor au loc pe terenul sintetic de la Generală 2 (numit Terenul 2).

Atmosferă fabuloasă creată la baza sportivă RAOUL ARENA (Terenul 1) unde RAAL – prima dintre reprezentantele din Bistrița la această competiție – a întâlnit formația Auto Driver din Iași. Sub privirile celor aproximativ 300 de spectatori, cele două echipe s-au tatonat reciproc de-a lungul primei reprize, fiecare având șanse reale de a înscrie. După pauză, cu o atitudine mai curajoasă și deciși să tranșeze rezultatul final, ieșenii au început abrupt jocul și, la o greșeală a apărării noastre urmată de o deviere ghinionistă, moldovenii preiau conducerea aducând speranțe în tabăra adversă. Bistrițenii nu se lasă impresionați, atacă în valuri poarta adversă și egalează senzațional prin reușita lui Miholca.

Până la sfârșitul partidei, meciul redevine echilibrat, au loc eliminări din fiecare echipă (cartonaș roșu) și se încheie cu scor egal: 1 – 1. Loviturile de departajare aduc primele două puncte pentru tabăra noastră și un punct ieșenilor. Componența lotului RAAL: Trif, Cămărășan, Cucuieț, Precub, Blaji, Conon, Conțofan, Miholca, Negrea, Dobre, Fizeșan și Burduhos – conduși de pe margine de Iosif Fodor și Bogdan Mateescu.

Tot ce trebuie să știți despre Campionatul Regional N-E la minifotbal puteți să aflați AICI.