1.2 C
Bistrița
sâmbătă, martie 7, 2026

FOTO: Feerie-n Centrul Vechi! Modestie, în restul orașului!

În Bistrița s-au aprins sâmbătă luminițele de sărbători. Bistrițenii au așteptat cu sufletul la gură să vadă noutățile iluminatului festiv. „Centrul Bistriței e… feerie. Dar în rest, e… sărăcie!”, susțin bistrițenii.

Iluminatul festiv de anul trecut a fost unul modest. Municipalitatea a alocat 200.000 de lei pentru decorațiunile amplasate în centrul Bistriței. În rest, orașul a fost mai mult în beznă, concerte nu s-au ținut, Revelionul l-a sărbătorit fiecare acasă.

Anul acesta, primarul Ioan Turc a promis că va surprinde bistrițenii cu decorațiunile din oraș. S-au alocat 400.000 de lei pentru închirierea acestora. Iar sâmbătă, 5 decembrie, bistrițenii au așteptat cu sufletul la gură pornirea iluminatului festiv.

Odată cu apăsarea butonului, Centrul Bistriței s-a transformat într-o… feerie.

Un element surpriză pentru bistrițeni a fost proiectarea de lumini pe Biserica Sfânta Ana de la Big.

Totuși, bistrițenii, chiar dacă recunosc că în Centrul vechi e feerie, spun că în rest e… sărăcie. Cei din cartiere susțin că iluminatul festiv e doar în centru, sau doar parțial.

Chiar și în oraș, pe arterele de circulație principale – Bulevardul Independenței, Bulevardul republicii, Calea Moldovei, 1 Decembrie sau Bulevardul Decebal – iluminatul festiv abia se zărește.

Iar cel mai sărăcăcios e Parcul Municipal, sau cum e numit acum, Parcul Regele Mihai I al României. Acesta nu a mai fost animat și iluminat cu ocazia sărbătorilor de iarnă de când se organiza Orășelul copiilor. Noroc cu patinoarul care are o „perdeaua de steluțe” deasupra sa.

Și ursul…

Sursa foto -Facebook Grec Laurențiu & Bistrițeanul.ro

ARTICOLE SIMILARE

2 COMENTARII

  1. Ce Sărăcie?!!!
    Dezastru. Aseară, azi-noapte…pe Imparatul Traian a fost BEZNĂ!!! Ca, în vreme de război!!! Cum e posibil asa ceva în secolul XXI, cică „mileniul 3″…Daca repetați figura apoi sa vedeți fărădelegi la… Cub!!!.
    Domnule Primar, fă Domnule ce trebuie și URGENT!
    Cu regret,
    Mircea Seleușan – Bătrânu

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Ultimele Știri

Sponsorizate

Sprint către noua ta Škoda: MATEROM AUTOMOTIVE lansează oferta primăverii cu 18 rate CASCO gratuite și revizii incluse*!

Sprint către noua ta Škoda: MATEROM AUTOMOTIVE lansează oferta primăverii cu 18 rate CASCO gratuite și revizii incluse*! Până în 31 martie, bistrițenii pot profita de condiții de finanțare imbatabile, prin Porsche Finance Group România...

BISTRIVET angajează tehnician / inginer producție și Consultant suport vânzări: NOI locuri de muncă la Stewo Năsăud

Compania BISTRIVET angajează Tehnician / Inginer responsabil linie de producție Monariu și Consultant Suport Vânzări & E-commerce Bistrița-Năsăud. GB Instaplan caută instalatori și electricieni. NOI locuri de muncă sunt disponibile la Clinica Sanovil, Tinu House Art și CAR Bistrita Agenția Credit Plan. Oferta completă, mai jos:  

S-a deschis FOLDER, o papetărie cu produse din Spania! E altceva!

Bistrița are o papetărie nouă, deschisă ieri pe strada General Grigore Bălan din municipiu. Pe rafturile...