28 C
Bistrița
miercuri, august 20, 2025

FOTO – PERICOL: Firmele private din Bistrița s-au mobilizat să protejeze bazinul cu pentan al Teraplast

În urma inundațiilor de astăzi, un bazin plin cu gaz explozibil a pus autoritățile pe jar. S-a format rapid o comisie și s-au luat măsurile de protejare a bazinului. Acesteia i s-au alăturat și alte firme private din județ. 

Autoritățile bistrițene au fost puse pe jar astăzi. Inundațiile amenințau să ajungă la un bazin de aproximativ 35.000 litri plin cu pentan, un gaz explozibil. Bazinul aparține firmei Teraplast și se află pe platforma industrială din localitatea Crainimăt.

În vederea prevenirii unui dezastru a fost formată o comisie mixtă din personalul Serviciului de Gospodărire a Apelor (SGA) Bistrița-Năsăud și reprezentați ai ISU, condusă de prefectul județului Ovidiu Victor Frenț. Acestora li s-au alăturat și reprezentanții Teraplast, dar și reprezentanți ai altor firme private din județ.

Apărarea bazinului din cadrul Teraplast s-a făcut cu panouri și cu saci de nisip, pentru a evita ca pentanul să ajungă în apă. Totodată, s-a construit un dig din saci de nisip pentru apărarea platformei Teraplast, pe o lungime de peste 800 de metri.

Intervenția a avut loc în aval de confluența râului Bistrița cu râul Șieu, unde sunt acumulate volume de apă de pe râurile Șieu, Budac și Bistrița. În momentul actual, debitele cursurilor de apă din această zonă sunt în scădere, dar codul roșu hidrologic se menține până la ora 24:00, existând încă pericolul creșterii debitelor”, informează Cristina Vădan, purător de cuvânt al Administrației Bazinale de Apă Someș-Tisa.

Foto:Administrația Bazinală de Apă Someș-Tisa / ISU BN

ARTICOLE SIMILARE

Ultimele Știri

Sponsorizate

Sergiana caută agent de vânzări în Bistrița, GB Instaplan angajează instalator, electrician, sudori

Sergiana caută un agent de vânzări în Bistrița-Năsăud, iar GB Instaplan angajează  instalator, electrician și muncitori necalificați în construcții. TeraSteel are nevoie de un stivuitorist priceput. NOI locuri de muncă sunt disponibile în Bistrița la RCB Electro, Rombis și IPROEB. Oferta completă, mai jos:

Fetelor, s-a DESCHIS Pronto Moda, în Viișoara! Calitate italiană, ținute casual sau rochii de seară, la super prețuri!

Un magazin extrem de colorat și vesel s-a deschis, exclusiv pentru doamne și domnișoare, în Viișoara!...

Respiră aer curat în mașina ta cu oferta MATEROM AUTOMOTIVE

Vara aduce călătorii mai lungi și temperaturi mai ridicate, iar confortul la volan depinde direct de calitatea aerului pe care îl respiri. MATEROM AUTOMOTIVE Bistrița îți oferă o ofertă specială pentru a te bucura de un climat perfect în automobilul tău, fără alergeni și mirosuri neplăcute.