16.8 C
Bistrița
marți, iulie 1, 2025

FOTO: Și-a-ncredințat mașina pe mâna unui prieten rupt de beat!

Un bărbat a ajuns cu autoturismul într-un șanț. Culmea, mașina pe care o conducea nu era a lui, ci a unui prieten. Acesta din urmă nu a avut, se pare că, nicio problemă în a-și încredința autovehiculul unei persoane rupte de beată.

„Prietenul adevărat la nevoie se cunoaște!” – spune un proverb. Doar că în cazul de față s-ar fi putut face o excepție. Mai ales că „ajutorul” dat i-a adus și dosar penal.

Totul s-a întâmplat ieri. Un bărbat de 34 de ani, din Lechința, și-a încredințat autoturismul în mâna unui prieten consătean, cu patru ani mai tânăr ca el.

Doar că acesta din urmă, conducând prin Chiraleș, a ajuns cu mașina în șanț. Când polițiștii au ajuns la locul accidentului, au descoperit mai multe ilegalități.

„A fost testat de polițiști cu aparatul etilotest, rezultatul fiind de peste 1.35 mg/l alcool pur în aerul expirat și a fost la condus la spital pentru stabilirea alcoolemiei. Fiind efectuate verificări, polițiștii au stabilit faptul că bărbatul de 30 de ani are permisul de conducere anulat”, explică reprezentanții IPJ BN.

Bărbatul s-a ales cu dosare penale pentru cele două infracțiuni. Dar nu numai el. Ci și prietenul din Lechința, bărbatul de 34 de ani. Acesta e cercetat pentru încredințarea unui autoturism unei persoane care nu posedă permis de conducere.

Mai jos, imagini de la locul impactului:

 

ARTICOLE SIMILARE

Ultimele Știri

Sponsorizate

Se fac angajări la Amicii Building, Eurocompozite, Iproeb, Carmangerie Timoce: NOI locuri de muncă în Bistrița

Amicii Building angajează Project Manager Junior și Project Manager Senior, iar Grill & Carmangeria Timoce caută două vânzătoare pentru zona Lamă. Eurocompozite recrutează lăcătuș mecanic. NOI locuri de muncă sunt disponibile la IPROEB, Clinica Sanovil, Fan Courier și Restaurant ARENA by Casa EMA.

Mașina ta e pregătită de vacanță? Profită de verificarea auto de sezon oferită de MATEROM AUTOMOTIVE Bistrița

Vara a sosit, iar odată cu vremea caldă vin și planuri de escapade și concedii. Service-ul Autorizat Škoda & Multimarcă - MATEROM AUTOMOTIVE, lansează o ofertă specială la Verificare Auto de vacanță...

TAPAS LEMON s-a mutat pe Pietonal! Are și mai multe specialități din bucătăria spaniolă

Tapas Lemon – locul cu delicii din bucătăria spaniolă deschis de Carolina la Bistrița – s-a mutat în centru, pe Pietonalul Liviu Rebreanu, ca să fie mai aproape de toți cei care adoră mâncarea spaniolă. Acum au la dispoziție un meniu și mai bogat, evident, tot de inspirație spaniolă!