Viorel Pașca sau „Samariteanul de Bihor” avea grijă de oameni ai străzii, bolnavi și ai nimănui din toată țara. Ieri, locuințele în care îi adăpostea, au fost călcate de mascați. Printre cei care locuiau acolo se numără și bistrițeni. Câteva dintre poveștile lor:
Deschinderea de ieri a celor de la DIICOT a stârnit un val de reacții în mediul online. Casele în care Viorel Pașca – ”Samariteanul de Bihor” – îngrijea oameni bolnavi, oameni ai străzii pe care nimeni nu-i dorea, au fost călcate de mascați.
Detalii despre descindere și acuzele care i s-ar aduce puteți citi în articolul celor de la Oradea24.ro
În casele din Dumbrava și-au găsit un nou început inclusiv bistrițeni, duși acolo de ambulanțe sau serviciile sociale.
Bistrițeanul.ro vă prezintă câteva dintre poveștile acestora.
Periodic, în postările sale, Viorel Pașca menționa și județul nostru. În unele postări spunea povești, în altele doar menționa că oamenii ajunși la el sunt bistrițeni.
„Șapte bolnavi din Bihor, Hunedoara, Bistrița Năsăud, Cluj, Neamț și București au fost trimiși in această săptămână la Dumbrava pentru a primi îngrijire și adăpost….” scria Viorel Pașca în 7 iunie, în postarea ACEASTA.
„Nouă bolnavi au fost trimiși în această săptămână la Dumbrava, din Mureș, Neamț, Bihor, Constanța, Arad, Satu Mare, Alba și Bistrița. (….)” a scris Viorel Pașca în 22 martie, AICI.
„Au sosit ambulanțele de la Constanța și Alba, le așteptăm pe cele de la Sălaj, Bistrița-Năsăud și Cluj” scria Viorel Pașca în 20 martie.
„8400 de kilometri au parcurs ambulanțele în această săptămână, pentru a-i aduce la Dumbrava pe cei șaisprezece bolnavi fără adapost, ( foto) fără familii sau abandonați de acestea.
”În această săptămână am primit doar vreo șapte bolnavi, din Bihor, Sălaj, Satu Mare, Bistrița și Mureș, deoarece încercăm să fim mai selectivi cu cei care vor să ajungă la Dumbrava” scria Viorel Pașca în postarea din 23 iunie 2024.
”Dintre cazurile trimise la Dumbrava in această săptămână se pare că cel mai grav este a bolnavului din Mehedinți, găsit de poliție in stare de comă, pe o bancă intr-un parc din Bistrița.
În timp ce unii au fost aduși la noi, alții au „plecat” pentru totdeauna intr-o altă lume de unde nu se vor mai întoarce niciodată la Dumbrava. Printre cei decedați în această săptămână este și Plug Istrate, din comuna Șanț, Bistrița, aflat la noi de vreo cincisprezece ani.
Spunea el că are copii, dar nu l-au căutat niciodată și având în vedere acest lucru nici noi nu am făcut demersuri să-i căutăm și să-i anunțăm de moartea tatălui lor” scria în septembrie 2024 Viorel Pașca.
”Cei șase bolnavi trimiși în această săptămână la Dumbrava, sunt din Bihor, Arad, Constanța și Bistrița-Năsăud. Toți sunt cazuri sociale, persoane fără adăpost, fără familii sau abandonate de acestea. (…)
Când cei de la Primărie din județul Bistrița Năsăud au întocmit ancheta socială pentru un bolnav în această săptămână. Au intrebat la telefon pe Delia cum se numește centrul unde va ajunge bolnavul. Aceasta a răspuns că nu este un centru ci „casa domnului Pașca”. În anchetă au scris „către Centrul Casa Domnului, al domnului Pașca”, scria Viorel Pasca în decembrie 2024.
În noiembrie 2024, Viorel Pașca scria că „Cei nouă bolnavi trimiși în această săptămână la Dumbrava sunt din Bihor, Mureș, București, Ialomița, Constanța, Bistrița si Teleorman”.
”Și în această săptămână au fost trimiși bolnavi la Dumbrava, în timp ce alții și-au încetat „alergarea”, fiind înmormântați în cimitirul din sat. Ieri noapte a decedat și Bonea Ioana, o femeie de aproape optzeci de ani din Bistrița, adusă la noi în urmă cu vreo doisprezece ani. Neavând pe nimeni, singură pe lume și cu ușoare probleme de sănătate mintală, ne povestea adesea cât de harnică fusese ea cândva și cum se pricepea la orice lucru din lumea asta. Ne ruga mereu să o lăsăm să plece să meargă undeva la fabrică să lucreze, crezându-se încă tânără și în putere, fără să-și dea seama că anii au trecut peste ea lăsând urme adânci și o sănătate precară.
”Cincisprezece bolnavi din Constanța, București, Brasov, Satu-Mare, Bihor, Mureș, Bistrița si Sibiu, au fost trimiși in aceste zile la Dumbrava pentru a primi îngrijire și adăpost” a scris Viorel în noiembrie 2024.Aceasta este cunoscută ca om al străzii, preferând să hoinărească pe străzile municipiului Bistrita,colectând diferite deșeuri reciclabile pe care le valorifică…” Așa este descrisă în ancheta socială situația în care se găsește una dintre bolnavele trimise la Dumbrava în această săptămână” scria Viorel Pașca în august 2021.
”În primele 40 de zile care au trecut din acest an, la Dumbrava au fost trimiși deja 43 de bătrâni și bolnavi, fără adăpost, fără familii sau abandonați de acestea.
De fapt, am putea spune că unii dintre ei și-au abandonat familiile cu mulți ani în urmă, iar acum, când nu mai pot să se descurce, fiind bolnavi și în vârstă, familiile abandonate nu mai vor să știe de ei.
În această săptămână, zece bolnavi au fost trimiși la Dumbrava, din Bihor, Satu Mare, Arad, Sălaj, Bistrița-Năsăud și Timiș.
Cel din Bistrița-Năsăud a trăit în condiții greu de imaginat. Alcoolic și, din cauza lipsurilor, spune el, a furat adesea diferite bunuri, ajungând, după cum era de așteptat, de mai multe ori în spatele gratiilor. Mama lui a decedat când el avea doar trei ani. La școală a făcut doar patru clase, iar pentru că, în urmă cu mulți ani, a vândut terenurile familiei, cheltuind banii pe băutură, frații lui nu vor să audă de el, nemaipăstrând legătura de peste 20 de ani.
În ultimii trei ani a fost cioban, dar s-a îmbolnăvit, a ajuns în spital, iar de acolo nu au avut unde să-l trimită.
Acum, în vârstă de 76 de ani, cu o amputație în urma degerăturilor suferite, bolnav și fără venituri, fără posibilitatea de a supraviețui pe străzi, a ajuns la Dumbrava, unde sperăm că îi vom putea oferi toate lucrurile necesare unui trai decent.
Dacă merită sau nu acest om toate aceste lucruri – nu este treaba noastră și nu vrem să comentăm acest aspect. Știm doar că este om, este în suferință, iar datoria noastră, ca oameni, este să îl ajutăm” scria Viorel Pașca în februarie 2020.
În 2 februarie 2020, Viorel Pașca scria că ”În aceste zile, din Bihor, Timiș, Bacău, Mureș, Bistrița și Satu Mare au fost trimiși la Dumbrava pentru a primi îngrijirea și adăpostul de care au nevoie. Au locuit prin gări, prin grajduri, subsoluri sau efectiv pe străzi, ajungând, în cele din urmă, la spital, nemaifiind în stare să-și poarte de grijă, iar de acolo au fost trimiși la Dumbrava”.
În 31 martie 2019, la Dumbrava ajungeau șapte bolnavi din Arad, Bistrița-Năsăud, Satu Mare, Bihor și Botoșani.
Județul nostru apare în multe postări unde sunt menționate persoane care au mers acolo pentru a tăia lemne, a duce sarmale și alte bunătăți, a petrece timp cu cei bolnavi. Iar lucrul acesta s-a întâmplat de nenumărate ori.



















Statule Roman si Inalte Prea ( sau Foarte ) Sfante Biserici ( de toate felurile )… nu credeti ca este vremea sa recunoasteti faptul ca in societatea noastra exsita si ” persoane ramase singure si ajunse in pragul de plecat dincolo ” lasate singure si ” aiurea „… ca si ” cainii hoinari ” ?! Cred ca politrucii nostri ar trebui sa faca o Lege prin care sa fie obligat Statul Roman prin intermediul Primariilor Locale, ca impreuna cu Cultele si Bisericile ( inregistrate ca atare ) de pe raza lor de activitate, sa ” CONSTRUIASCA CAMINE SOCIALE… GRATIS … pentru astfel de persoane… ale ” nimanui „… ramase singure ca si ” cainii hoinari… ai strazilor ” , gratis SI pe baza pensiilor si ajutoarelor sociale acordate tot de catre stat !
Daca aceste institutii vor lua masurile care se impun, nu s-ar mai gasi ” persoane ” care sa faca ele ceva in locul autoritatilor si sa ajunga in cazul ” samariteanului ” mediatizat . Asadar Statule Roman… si Biserica Romana , de ce nu faceti VOI ceea ce a facut acest ” samaritean „… ?! Cine va opreste , pentru ca asa este firesc si normal sa se intample cu persoanele bolnave, in neputinta si ramase a nimanui… Nu cred ca sunt mai valoroasi ursii, lupii si cainii hoinari si telelei, decat batranii si copiii strazilor !