12.3 C
Bistrița
sâmbătă, mai 30, 2026

Încă un control la IPJ BN. De această dată are legătură cu polițiștul ce ar fi fost bătut la comanda notarului Bria

În luna noiembrie 2017, un polițist era bătut crunt de un sportiv de performanță, sub ochii fiicei sale de trei anișori. Cristian C. a depus plângere împotriva notarului Bria, care ar fi ordonat bătaia, după ce polițistul l-ar fi filmat în timp ce era ilegal pe terenul său. De ce a venit IGPR-ul în control tocmai acum:

 „Săptămâna trecută a fost un alt control de la IGPR, în urma sesizării unor colegi polițiști, legat de speța cu notarul Bria, presupusul interlop Kerekeș, zis Kery, și un polițist din cadrul IPJ BN”, a declarat pentru Bistrițeanul.ro, liderul Sindicatului Național al Agenților de Poliție Bistrița – Năsăud, Florian Râpaș.

Evenimentul a avut loc în 6 noiembrie, anul trecut.

Polițistul Cristian C. a observat o mașină parcară ilegal pe terenul casei sale. Când s-a apropiat de autovehicul a observat că era notarul Adrian Bria. Deși i-a cerut să părăsească proprietatea privată, acesta ar fi refuzat, motiv pentru care polițistul a scos telefonul și l-a filmat.

Notarul Bria ar fi plecat în cele din urmă de pe teren, doar pentru a se întoarce cu un sportiv de performanță în mașină, pe care l-ar fi pus să-l bată pe polițist.

Cristian C. ar fi fost lovit chiar sub ochii fetiței sale de trei anișori.

„La un moment dat a venit la mine, mi-a dat cu pumnul în faţă, ca urmare mi-a rupt osul zigomatic şi mi-a fracturat maxilarul. M-a trântit la pământ, eu mi-am pierdut conştienţa. M-au bătut bine, mi-au rupt hainele de pe mine, mi-au luat telefonul şi au plecat”, mărturisea la vremea respectivă poliţistul.

Întreaga întâmplare o puteți citi AICI.

„Nicolae Moldovan, șeful poliției Municipale Bistrița, a înregistrat fapta la furt și lovire. Fapte penale separate. Dar conform codului penal, furtul comis prin lovire și violențe este tâlhărie. Dar nu a făcut încadrarea cum trebuie, din cauza prieteniei cu Andreica (N.r. șef serviciu Investigații Criminale), care îl protejează pe Kery”, a explicat liderul SNAP BN.

Din acest motiv, Cristian C. ar fi făcut contestație la încadrarea faptelor și ar fi câștigat. De aici și controlul IGPR. Parchetul ar fi declinat dosarul la DIICOT Cluj.

Ceea ce s-a făcut în acest caz este o abatere disciplinară gravă. Dacă nu chiar abuz în serviciu. Cum adică să nu înregistrezi fapta la cum e? Este abatere foarte gravă”, a conchis liderul SNAP BN.

Controlul IGPR a fost confirmat și de alte surse din cadrul IPJ BN.

 

 

ARTICOLE SIMILARE

Ultimele Știri

Sponsorizate

FOTO – NOU la HARDFERO Bistrița: ferestre și uși Premium, balustrade de sticlă, plus jaluzele plisee

HARDFERO Bistrița - magazinul vostru de încredere pentru accesorii și feronerie pentru uși și geamuri termopan,...

Policlinica MED TOTAL: De la screening dermatologic la intervenții estetice și reconstructive

Dermatita sau acneea vă dau bătăi de cap sau doriți să spuneți adio ridurilor de expresie,...

Se fac angajări la Eurocompozite, Physio Total, GB Instaplan: Se caută operatori, fizioterapeut, electricieni

NOI locuri de muncă sunt disponibile la Physio Total, care angajează fizioterapeut și maseur. Eurocompozite caută operatori, iar GB Instaplan are nevoie de electricieni și instalatori. Clinica SANOVIL angajează asistent medical și fiziokinetoterapeut. Oferta completă, mai jos: