12.5 C
Bistrița
marți, iunie 10, 2025

Ionuț Simionca (PMP): „Moțiunea de cenzură, o măsură de prim-ajutor pentru o țară suferindă”

Deputatul PMP de Bistrița-Năsăud, Ionuț Simionca, a declarat astăzi, în Parlament, că moțiunea de cenzură este un gest politic necesar pentru salvarea României.

„România arată astăzi, după 7 ani de guvernare PSD, ca un pacient cu fractură deschisă. Moțiunea de cenzură împotriva Guvernului Dăncilă nu este altceva decât un garou aplicat pentru a opri sângerarea unei țări sufocate de incompetență și de dezinteres”, a afirmat Ionuţ Simionca în Camera Deputaţilor.

În opinia lui Ionuț Simionca, datorită contaperformanțelor actualei puteri, emigrația s-a transformat într-un fenomen care pune în pericol economia României și națiunea română. „În fiecare an de guvernare PSD, zeci de mii de români au ales drumul străinătății în căutarea unui trai mai bun. Mulți s-au înstrainat și nu se vor mai întoarce niciodată acasă. Cu fiecare român plecat, țara noastră nu pierde doar un om, cu forța lui de muncă, ci pierde simboluri, tradiții și valori definitorii pentru națiunea română”, a explicat acesta.

[arve url=”https://www.facebook.com/IonutSimionca/videos/1639012553168307/” /]

Referitor la numărul foarte mare de victime ale accidentelor rutiere, deputatul PMP a spus: În fiecare an de guvernare PSD, în jur de 35.000 de români sunt victime ale accidentelor rutiere din cauza stării precare a infrastructurii. Doar anul trecut, aproape 2.000 de români și-au pierdut viața pe șosele. Starea proastă a drumurilor și semnalizarea rutieră ineficientă au făcut ca șoselele din țara noastră să fie cele mai periculoase din întreaga Uniune Europeană”.

Simionca consideră că actuala este incapabilă să garanteze siguranța cetățenilor acestei țări. „În fiecare an de guvernare PSD, mii de minori din România au fost declarați dispăruți. Doar în primele 7 luni ale acestui an,  Poliția a fost sesizată cu peste 2.800 de cazuri de minori dispăruți. Din cauza slăbirii instituțiilor statului și a lipsei de eficiență a acestora în cazuri de răpiri, violențe și agresiuni sexuale, părinții se tem să își mai lase copiii să meargă singuri de acasă la școală și înapoi”, susține acesta.

„În fiecare an de Guvernare PSD, peste 100.000 de firme românești și-au găsit sfârșitul – într-o economie caracterizată de lipsa de predictibilitate fiscală și legislativă, de o criză acută a forței de muncă. Numărul firmelor radiate în primele opt luni ale anului 2019 a crescut cu 46% față de aceeași perioadă a anului trecut. Vorbim de aproximativ 80.000 de firme care au dispărut în România de la începutul anului și până acum”, a mai spus parlamentarul PMP.

Ionuț Simionca a adăugat, la finalul intervenției sale în Parlament, că „dărâmarea Guvernului Dăncilă este o datorie patriotică”. „România ar putea să își îngrijească rănile, să respire din nou după ani de zile în care a fost efectiv sugrumată de această molimă politică numită PSD. Moțiunea de cenzură este o măsură de prim-ajutor pentru o țară suferindă. Voi vota moțiunea de cenzură deoarece România are nevoie de ajutor și merită să fie salvată!, a concluzionat deputatul bistrițean.

ARTICOLE SIMILARE

Ultimele Știri

Sponsorizate

Se fac angajări la ROMBAT, STEWO Năsăud, RCB Electro, Aquabis. Noi locuri de muncă, în Bistrița

Stewo Năsăud angajează Asistent manager, Controlor calitate și Inginer Calitate. RCB Electro  caută Manipulant mărfuri, Derulatorist și Stivuitorist. ROMBAT are nevoie de Operatori Producție și Maistru Producție. NOI locuri de muncă sunt disponibile în Bistrița, la Aquabis, BistriVet, ITALTextil Sărata și Clinica SANOVIL. Oferta completă, mai jos:

O vorbă înțeleaptă spune că omul gospodar își face iarna car și vara sanie

MATEROM AUTOMOTIVE - Service Autorizat Mercedes-Benz în Bistrița, lansează o ofertă special dedicată posesorilor de automobile Mercedes-Benz care doresc să se pregătească din timp pentru sezonul rece!

SERGIANA, recunoscută internațional cu Trofeul de Onoare și 8 medalii de aur în Frankfurt, la IFFA 2025

SERGIANA a fost distinsă cu 8 medalii de aur, una de argint și una de bronz...