7.6 C
Bistrița
joi, aprilie 25, 2024

Meci de infarct în polivalentă! Bistrița face egal cu Vâlcea

Gloria Bistrița a smuls un punct nesperat din meciul care contează pentru a doua etapă din Liga Florilor MOL. Partida a început la ora 17:00 și a fost transmisă pe pagina de Facebook a CS Gloria 2018 Bistrița-Năsăud.

Gloria a început greoi prima repriză și a fost condusă de Vâlcea permanent. Bianca Bazaliu și-a revenit după câteva meciuri în care a jucat mai dezorganizat și a făcut din nou un meci bun, precum cel de la Zalău.

Cristina Laslo nu a intrat pe teren. Valorosul coordonator și intermediar ar fi accidentat după meciul de la poalele Meseșului contra HC Zalău.

La pauză, Vâlcea conducea la două Goluri. Pașca nu a fost inspirat și a schimbat târziu portarul care încă nu confirmă, adică principalul naționalei feminine de handbal, Iulia Dumanska.

A doua repriză s-a mers cap la cap. Se simțea presiunea pusă pe jucătoare, iar căldura din sală și meciul dificil ridica tensiunea și creștea pulsul. Gloria a jucat bine în a doua repriză, creierul de pe teren a fost Zulic împreună cu Laura Pristăvița, Arruda a închis poarta și determinarea le-a adus un punct bistrițencelor.

CS Gloria 2018 Bistrița-Năsăud – SCM Râmnicu Vâlcea 34-34 (17-20)

Au marcat pentru Gloria 2018: Tamires Morena de Araujo – 8 goluri, Nina Zulic – 7, Bianca Bazaliu – 6, Laura Pristavita – 4, Sonia Seraficeanu – 3, Nicoleta Dinca – 3, Zeljka Nikolic – 3.