Amatorii de drumeții sunt invitați să exploreze, în acest weekend, cătunele izolate și locurile pitorești din Munții Bârgăului. Aceștia vor avea ocazia să surprindă în imagini apusul peste Transilvania şi răsăritul peste Bucovina, ghidați pas cu pas de Călin Gabor, fotograf de natură și ghid montan/național autorizat, cu 20 de ani de experiență montană.
În perioada 17-19 octombrie, are loc o tură de drumeție și fotografie în Munții Bârgăului, iar participanții se vor întâlni în Pasul Tihuța, unde vor fi și cazați – cei care doresc.
„Vom fotografia apusul peste Transilvania şi răsăritul peste Bucovina, iar peste zi vom explora una dintre cele mai pitoreşti zone din ţară, pe lângă gospodării risipite şi prin cătune arhaice uitate de lume, prin poieni întinse pe culmi domoale, străjuite de masive cupole vulcanice şi mărginite în depărtări de crestele semeţe ale munţilor Rodnei şi Călimani.
Tura se adresează tuturor iubitorilor de natură, pasiunea pentru fotografie nefiind o condiție de participare. Însă, spre deosebire de turele clasice de drumeție, acum vom acorda mai multă importanță fotografiei, dedicându-i mai mult timp decât de obicei„, spune Călin Gabor.
Sâmbătă, turiștii vor face o drumeție prin cătunele izolate, dar foarte pitorești din Munții Bârgăului, și vor parcurge pe jos un traseu relativ ușor, de aproximativ 8-10 km.
Duminică vor parcurge un traseu mai scurt, ce se suprapune peste Drumul Romanilor, o cale veche de acces de peste munți.
Cei care doresc să participe trebuie să fie echipați corespunzător, dar și să aibă și o condiție fizică și psihică adecvată activității fizice în aer liber.
Mai multe detalii puteți afla de AICI.