16.8 C
Bistrița
luni, iunie 30, 2025

Ne mor bebelușii pe capete! Bistrița-Năsăud se numără printre județele cu rata cea mai mare de mortalitate infantilă

Bistrița-Năsăud se regăsește în top 5 județe din țară cu cea mai mare rată de mortalitate infantilă. Rata înregistrată în Bistrița-Năsăud este cu 2,5 mai mare decât cea  națională.

Potrivit unor statistici prezentate în cadrul conferinței de presă de ieri de la Spitalul Județean de Urgență Bistrița, județul nostru se regăsește în top 5 județe din țară cu cea mai mare rată de mortalitate infantilă.

Bistrița-Năsăud se află pe locul al cincilea, cu o rată de 9, la mie. Pe primele locuri regăsim Botoșani – 12,5 la mie, Călărași – 12 la mie, Caraș Severin – 10,8 la mie și Brăila 9,1 la mie. Rata națională ajunge la 7,6 la mie, mult peste media europeană.

Practic, la fiecare 1.000 de nașteri, 9 copii din Bistrița-Năsăud mor. Se pare că problemele sunt mai mult la spitalele orășenești, unde și condițiile sunt mai proaste decât la Bistrița.

Cauza principală este lipsa de educație a viitoarelor mămici, care nu știu să se protejeze, iar atunci când rămân gravide nu își monitorizează sarcina corespunzător, ajungând de multe ori la medic abia când le vine sorocul.

Bianca SARA
Bianca SARA
A absolvit Facultatea de Sociologie și Asistență Socială din cadrul Universității Babeș-Bolyai Cluj-Napoca și are un masterat în Comunicare și Mass-Media, urmat la aceeași facultate. Activează în presă din anul 2011. De-a lungul timpului a colaborat cu mai multe ziare locale și câțiva ani cu o revistă regională de business. Din anul 2013 este corespondent pe Bistrița-Năsăud al ziarului național Adevărul. Colaborarea cu Bistrițeanul.ro a început în anul 2014.

ARTICOLE SIMILARE

Ultimele Știri

Sponsorizate

Se fac angajări la Amicii Building, Eurocompozite, Iproeb, Carmangerie Timoce: NOI locuri de muncă în Bistrița

Amicii Building angajează Project Manager Junior și Project Manager Senior, iar Grill & Carmangeria Timoce caută două vânzătoare pentru zona Lamă. Eurocompozite recrutează lăcătuș mecanic. NOI locuri de muncă sunt disponibile la IPROEB, Clinica Sanovil, Fan Courier și Restaurant ARENA by Casa EMA.

Mașina ta e pregătită de vacanță? Profită de verificarea auto de sezon oferită de MATEROM AUTOMOTIVE Bistrița

Vara a sosit, iar odată cu vremea caldă vin și planuri de escapade și concedii. Service-ul Autorizat Škoda & Multimarcă - MATEROM AUTOMOTIVE, lansează o ofertă specială la Verificare Auto de vacanță...

TAPAS LEMON s-a mutat pe Pietonal! Are și mai multe specialități din bucătăria spaniolă

Tapas Lemon – locul cu delicii din bucătăria spaniolă deschis de Carolina la Bistrița – s-a mutat în centru, pe Pietonalul Liviu Rebreanu, ca să fie mai aproape de toți cei care adoră mâncarea spaniolă. Acum au la dispoziție un meniu și mai bogat, evident, tot de inspirație spaniolă!