22.6 C
Bistrița
joi, iunie 11, 2026

NESIMȚIRE: Unele mămici s-au pus pe fumat în noua secție de Pediatrie! Conducerea spitalului, revoltată

Cu condiții ca în spitalele din străinătate, unele mămici internate cu copiii la Secția de Pediatrie a Spitalului Clinic Județean de Urgență Bistrița au înțeles să își bată joc de ce li se pune la dispoziție și fumează chiar în toaletele proaspăt amenajate.

Secția de Pediatrie a Spitalului Clinic Județean de Urgență este în mare parte reabilitată. Printre condițiile de care au parte cei mici se numără inclusiv băi nou-nouțe în fiecare salon.

Cum au înțeles unele mămici care sunt internate cu copiii lor să trateze condițiile de care au parte ? Fumând în toaletele din saloane… Surse din cadrul spitalului spun că a devenit o practică destul de comună, mirosul de tutun putând fi simțit în toalete aproape permanent.

Conducerea Spitalului Clinic Județean de Urgență Bistrița a reacționat și pe pagina de Facebook a unității medicale, unde le reamintește celor internați și aparținătorilor lor că este strict interzis fumatul.

„Reamintim pacienților internați la Spitalul Clinic Județean Bistrița, însoțitorilor acestora și aparținătorilor că fumatul în unitățile sanitare este strict interzis, atât în spațiile interioare (salon, gol, grup sanitar, casa scării), cât și în cele exterioare (curte, parcare). Baza legală: art. 30 din Ordinul comun al Ministerului Afacerilor Interne și Ministerului Sănătății nr. 146/1427 din 2013 pentru aprobarea Dispoziţiilor generale de apărare împotriva incendiilor la unităţi sanitare. În situația nerespectării preverilor legale, personalul cu atribuții de control va lua măsuri administrative, conform legislației în vigoare”, transmite conducea SCJU Bistrița.

Bianca SARA
Bianca SARA
A absolvit Facultatea de Sociologie și Asistență Socială din cadrul Universității Babeș-Bolyai Cluj-Napoca și are un masterat în Comunicare și Mass-Media, urmat la aceeași facultate. Activează în presă din anul 2011. De-a lungul timpului a colaborat cu mai multe ziare locale și câțiva ani cu o revistă regională de business. Din anul 2013 este corespondent pe Bistrița-Năsăud al ziarului național Adevărul. Colaborarea cu Bistrițeanul.ro a început în anul 2014.

ARTICOLE SIMILARE

2 COMENTARII

  1. metoda cea mai buna e ori externarea forțată ori trimiterea mamelor acasă
    Spitalul nu e sală de jocuri,bar, discotecă, club …acolo mergi să te fac bine

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Ultimele Știri

Sponsorizate

GFT Delta Office Imobiliare Bistrița⁠: Cum aleg bistrițenii proprietățile cu cel mai mare potențial de creștere în 2026

Piața imobiliară din Bistrița continuă să fie una dintre cele mai dinamice din Transilvania. Cumpărătorii sunt tot mai atenți la informațiile pe care le primesc înainte de a lua o decizie. Potrivit platformei GFT Delta Office, oferta locală include sute de proprietăți actualizate constant, de la apartamente și case până la terenuri pentru dezvoltare.

TeraSteel angajează Stivuitorist pentru Departamentul Logistică: NOI locuri de muncă, în Bistrița

Compania TeraSteel angajează stivuitorist, în departamentul de Logistică, Eurocompozite caută lăcătuși mecanici și muncitori. NOI locuri de muncă sunt disponibile la Amicii Building care caută ingineri proiectare instalații electrice și sanitare. Transmixt Bistrița angajează șoferi (șoferițe) de autobuz / microbuz cu atestat. Oferta completă, mai jos:

Mercedes-Benz Open Days Bistrița: Te invităm să sărbătorim împreună 140 de ani de inovație

Pe 5 iunie, te invităm la Mercedes-Benz Open Days, un eveniment special dedicat clienților noștri, organizat cu ocazia aniversării a 140 de ani de inovație Mercedes-Benz.