21.8 C
Bistrița
sâmbătă, iulie 26, 2025

Primarul Gabriel Lazany: „LDP, după preluare, va funcționa pe principiile societăților comerciale și se va autosusține”

Potrivit primarului Gabriel Lazany, după preluare, LDP va funcționa pe principiile societăților comerciale și se va autosusține. Va efectua lucrări pentru Primăria Bistrița, însă la preț de cost și se va folosi și de stația de asfalt a municipalității.

Zilele acestea conducerea Primăriei Bistrița va negocia preluarea LDP, societatea unde acționar majoritar este Consiliul Județean. Încă nu se știe dacă Consiliul Județean va rămâne acționar sau societatea va fi preluată cu totul de Primăria Bistrița.

Într-o conferință de presă, primarul Gabriel Lazany a explicat că deși va fi preluată de Primăria Bistrița, societatea LDP va funcționa pe principiile SRL-urilor și se va autosusține. Societatea ar urma să fie preluată cu tot cu angajați.

„Fiind o societate comercială, ea trebuie să se autosusțină, prin lucrările pe care i le va încredința Primăria Bistrița. Ea va funcționa pe principiile societăților comerciale, doar că nu va avea ca scop realizarea profitului și lucrările vor fi prestate către Primăria Bistrița, la prețuri de cost. Adică nu vom avea costuri suplimentare”, a explicat primarul Gabriel Lazany.

Activitatea de asfaltare și reparații stradale va fi preluată de LDP, iar Direcția de Infrastructură și Servicii se va „strâmtora” și își va reduce din activitate. La dispoziția LDP va fi pusă și stația de asfalt a Primăriei Bistrița, care, însă, peste câțiva ani va fi mutată într-o altă locație, cel mai probabil în noua bază a LDP:

„Stația de asfalt gestionată de DIS are o autorizație de funcționare provizorie, eliberată pe 5 ani de zile. După 5 ani nu vom mai primi un aviz de mediu, din acest motiv a și fost eliberat avizul pe o perioadă determiantă, pentru a putea fi ulterior mutată în afara zonei urbane, astfel încât să nu afecteze oamenii din jur. Până atunci o va folosi LDP. Vom lucra cu două stații de asfalt, pentru că ne dorim să facem asfaltările în regim cât mai rapid”, a completat edilul.

Bianca SARA
Bianca SARA
A absolvit Facultatea de Sociologie și Asistență Socială din cadrul Universității Babeș-Bolyai Cluj-Napoca și are un masterat în Comunicare și Mass-Media, urmat la aceeași facultate. Activează în presă din anul 2011. De-a lungul timpului a colaborat cu mai multe ziare locale și câțiva ani cu o revistă regională de business. Din anul 2013 este corespondent pe Bistrița-Năsăud al ziarului național Adevărul. Colaborarea cu Bistrițeanul.ro a început în anul 2014.

ARTICOLE SIMILARE

1 COMENTARIU

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Ultimele Știri

Sponsorizate

Materom Automotive Bistrița lansează o ofertă dedicată siguranței la volan

Materom Automotive Bistrița lansează o ofertă dedicată siguranței la volan: Super reducere la schimbul complet al plăcuțelor de frână, pentru modelele Škoda fabricate între anii 2018 și 2020.

BISTRIȚA, zona Subcetate: Apartamente la 82.000 Euro inclusiv TVA, în Ansamblul Rezidențial Valea Românească

Primul bloc din Ansamblul Rezidențial Valea Românească, din zona Subcetate, lângă magazinul Penny, este gata! Cele...

Italian Night, sâmbătă, pe plaja Panoramic Colibița!

Ce spuneți de o experiență culinară inedită, pe plajă, cu nisipul și lacul Colibița la picioare...