2.9 C
Bistrița
duminică, februarie 9, 2025

Rostul de dimineață: Zile de Paști, mistuite de foc… „Amară bucurie și vai de odihna noastră”

Pe noi ne-a ferit bunul Dumnezeu… Dar alții, în Năsăud, de pildă, au avut parte de trei zile de Paști mistuite de incendii. „Doamne, amară bucurie am avut și vai de odihna noastră…! Să nu fi văzut nimeni asemenea lucruri „grețoase”…”

Zilele de Paști, în Năsăudul anului 1927, au fost marcate de un teribil incendiu care a făcut ravagii în zonă. Un tânăr năsăudean – Cristian Urda – ne împărtășește câteva din gândurile stră-străbunicului său – Vârtic Mihăilă:

Abia se uscau lacrimile pe obrazul celor spălați de apă, după inundația din 1922… Iată sosit anul 1927… Și ajunsesem în luna April cu multe gânduri că venise Joia mare în 21 Aprile. 

Cam la 3 după-amiază, numai ce se ivește un foc tot mai mare și un vânt foarte mare, de nu se putea nimeni să se apropie de el. Multe „oloie” și „gaisuri” (ulei și combustibil pentru lămpi) s-au aprins și acelea au pornit focul cel mare. 

Și tot spărgea ziduri și toate curțile acelea mai faine au ars prin piaz…” 

Cristian Urda explică faptul că piaz era piața de pe vremuri, centrul Năsăudului din zilele noastre. În 1927 sărbătoarea de Paști s-a nimerit tot spre finalul lunii aprilie. Incendiul care a mistuit atunci Năsăudul s-a întâmplat în 21, 22 și 23 aprilie. În 24 aprilie a fost ziua de Sfintele Paște. 

Evocarea dramaticului eveniment continuă astfel: „Apoi casele pe margine a sărmanilor de langă Comoară toate o ars.

De acolo s-a întins lângă biserica evreilor și o ars și pe Valea caselor de la Butaci, în jos peste vale, la Celement și la mai mulți de acolo.

Sări” focul la Goriță și acolo o ars 2 case și o mai „,sărit” în biserica ungurilor și a ars turnul și tot acoperișul și vreo 5 case pe lângă biserica sașilor.

Doamne amară bucurie am avut și vai de odihna noastră! Să nu fi văzut nimeni asemenea lucruri „grețoase”

Ca războiul din ’14 până în ’18…

Iar pe noi ne-a ferit bunul Dumnezeu poate… Doamne mulțămescuț de Tot ajutiorul!

Foto deschidere @ Arhivă

Sursă @ Cristian Urda

ARTICOLE SIMILARE

Ultimele Știri

Sponsorizate

Stil german, prețuri românești, montaj gratuit: Mobila Outlet Romania! EXTRA discount, pentru cititorii Bistrițeanul.ro, în luna februarie

Depozitul Mobila Outlet Romania vă oferă un super discount, la mobila nouă, sigilată, la prețuri incredibile. Dressing-uri și dulapuri de până la 500 cm, canapele și colțare, paturi, seturi de dormitor, seturi de living, bucătării complet utilate, decorațiuni și piese din lemn masiv unice, în Gherla (Cluj), pe DN1C 22,

Spot GSM și Barista Caffee&Bistro te cinstesc cu o cafea!

În luna Februarie, la Spot GSM vrem să îți arătăm aprecierea noastră într-un mod aparte: îți oferim o cafea caldă din partea noastră! Împreună cu partenerii noștri de la Barista Caffee&Bistro, vrem să îți facem fiecare vizită în magazinele noastre, mai plăcută.

Peste 700 de rochii de mireasă vă așteaptă în weekend la Magia Nunților – Târgul de Nunți de la Giulia 1

Dacă ați programat nunta anul acesta și sunteți în căutarea celei mai frumoase rochii de mireasă,...