0.8 C
Bistrița
vineri, ianuarie 30, 2026

”Semafor” uman- soluția inedită găsită de Primăria Beclean pentru fluidizarea traficului

Traficul pe DN17, în localitatea Beclean, dă serioase bătăi de cap șoferilor. Traversarea orașului ia uneori și zeci de minute. Primăria a venit cu mai multe soluții. Una dintre acestea – „semafor” uman.

Începând de azi, în Beclean va exista un „semafor” uman, la una din trecerile de pietoni.

„Un polițist va dirija, începând de azi, traficul în dreptul unei treceri de pietoni. Avem în vedere patru polițiști, pentru patru treceri de pietoni. Momentan s-a prezentat doar unul, dar vom mai angaja”, a declarat, pentru Bistrițeanul.ro, primarul Nicolae Moldovan.

Polițistul va fluidiza traficul la trecerea de pietoni din fața Primăriei.

Administrația locală are în vedere mai multe idei de fluidizare a traficului.

„Aceasta este doar una dintre soluțiile de fluidizare a traficului. Dorim ca toate trecerile de pietoni să fie semaforizate, și am obținut fonduri, dar mai durează puțin până se vor executa lucrările” a mai explicat edilul.

De asemenea, în urma unei ședințe de Consiliul Local, trecerile de pietoni de la Bachus și Farmacie au fost desfințate.

Vom amplasa acolo un alt indicator, care să semnalizeze faptul că trecerea de pietoni din zonă a fost desfințată. Oricum, la Bachus ne gândim să facem o pasarelă. Dar momentan, cele două treceri sunt desfințate”, a explicat Nicolae Moldovan.

Mai mult, în centrul Becleanului va fi construită o parcare etajată, astfel că parcările de pe marginea DN17 vor fi desfințate și astfel traficul fluidizat.

Un al proiect prevede realizarea de trei centuri ocolitoare, destinate autoturismelor, ca să se evite aglomerația din centrul orașului.

Până una alta, Primăria Beclean mai caută trei polițiști pentru funcția de „semafor uman”.

Încercăm să facem tot ce ne stă în putință pentru a fluidiza traficul în oraș”, a conchis primarul Becleanului, Nicolae Moldovan.

 

 

ARTICOLE SIMILARE

Ultimele Știri

Sponsorizate

Škoda Octavia – o singură mașină, pentru toate rolurile tale. Pentru familie. Pentru business. Pentru fiecare zi

Sunt puține automobile care reușesc să bifeze atât de bine nevoile reale ale unui șofer modern: spațiu, confort, tehnologie, siguranță și eficiență. Škoda Octavia este exact acel model „bun la toate”, care se potrivește perfect atât în rutina de zi cu zi, cât și în drumurile lungi sau pentru business.

Crama JELNA caută bucătar cu personalitate: NOI locuri de muncă, în Bistrița și Năsăud

Crama JELNA angajează bucătar cu personalitate. Stewo Plastic Prod Năsăud caută facturist, asistent manager și magazioner. NOI locuri de muncă sunt disponibile în Bistrița la Restaurant Almars - Il Gusto Mediterraneo, Sanovil, GB Instaplan, IPROEB sau RCB Electro. Oferta completă, mai jos:  

Restaurantul Almars angajează Ospătar și ajutor bucătar. NOI locuri de muncă în Bistrița și Năsăud, la Stewo Plastic Prod

Restaurantul Almars - Il Gusto Mediterraneo angajează Ospătrar și ajutor bucătar. Stewo Plastic Prod Năsăud caută facturist, asistent manager și magazioner. NOI locuri de muncă, în Bistrița, la Îndemânarea Construct, Sanovil, GB Instaplan sau RCB Electro. Oferta completă, mai jos: