21.7 C
Bistrița
marți, iunie 23, 2026

VIDEO: Primim mult așteptatele cartele! Niculae: Dacă încasetările sunt bune, folosiți cartelele. Dacă nu, nu!

Noul director al ADI Deșeuri a anunțat că vrea să renunțe la pubelele semiîngropate și la cele supraterane. Totuși, până la schimbarea lor, trebuie folosite cele existente. „În curând vă vom da cartelele. Dacă încasetările sunt bune, folosiți cartelele. Dacă nu, nu!”. AFLĂ când vor fi montate camerele de supraveghere:

La începutul anului 2020, ADI deșeuri și justifica mărirea taxelor prin implementarea proiectelor de colectare selectivă. La nivelul municipiului urmau să se aducă casetele în care se pun pubelele supraterane, casete închise cu cip, și în care se poate arunca DOAR pe bază de cartelă.

Au sosit pubelele galbene și o parte din încasetări, dar pandemia a dat peste cap implementarea proiectului.

FOTO: Au sosit pubelele galbene!

VIDEO: Sosesc primele pubele cu cip! De la 1 martie, aruncăm gunoiul doar cu cartelă!

Se montează casetele pentru tomberoanele de gunoi! CÂND se vor da cartelele:

Aruncatul gunoiului pe bază de cartelă, amânat! CE se-ntâmplă cu proiectul ”Plătești cât arunci”:

Timpul a trecut, încasetările s-au deteriorat văzând cu ochii, camerele promise să fie montate nu au mai fost amplasate lângă tomberoane, iar ADI Deșeuri a cerut timp pentru implementarea proiectului, acuzând pandemia care a dat peste cap totul.

FOTO – Poftim civilizație: Casete distruse la câteva zile de când au fost montate!

ADI Deșeuri cere ”milă” de la comisia europeană! Joi se votează ”cererea” care va fi trimisă! Ce solicită:

Adi Deșeuri are de o lună de zile o nouă conducere. Fostul viceprimar, Cristian Niculae, a preluat frâiele asociației.

Planul său este să schimbe sistemele de colectare, alegând varianta de pubele îngropate, pe sistem hidraulic, ca și cel din Petre Ispirescu. Cristian Niculae vrea să implementeze acest proiect până în anul 2023. Până atunci însă, se merge pe varianta pe care o avem.

Până implementăm noul sistem, cu finanțare POIM, mergem pe ce variantă avem. Am vorbit cu operatorul Supercom să verifice toate încasetările și să le repare. În viitorul apropiat vom împărți și cartelele.

Toate sunt achiziționate, deci trebuie să le împărțim și să le folosim. Am cerut să se repare toate încasetările și să puteți folosi cartelele. Dacă încasetările sunt bune, folosiți cartelele, dacă nu, nu…!  (…) Și camerele de supraveghere sunt achiziționate. Mai trebuie luate câteva. Și le vom amplasa și pe acelea. Undeva în luna martie, aprilie, mai, anul viitor. E un timp rezonabil, nu vă pot spune că le facem toate în două – trei luni!”, a explicat directorul ADI Deșeuri, Cristian Niculae.

Despre CÂT de eficient este să se mai investească în acest proiect, dacă oricum se dorește schimbarea lui, despre ce ÎNSEAMNĂ „în viitorul apropiat”, și cum vede Cristian Niculae colectarea deșeurilor din județ, la ora actuală, descoperiți în video de mai jos:

[arve url=”https://youtu.be/vfIz4TLNyys” maxwidth=”900″ aspect_ratio=”16:9″ loop=”no” muted=”no” /]

ARTICOLE SIMILARE

Ultimele Știri

Sponsorizate

Crama JELNA angajează bucătar: NOI locuri de muncă, la Grand Hotel Coroana, Sanovil, Eurocompozite, Amicii Building

Crama JELNA angajează bucătar, iar Aluateria Bistrița caută personal pentru vânzare. NOI locuri de muncă sunt disponibile la Grand Hotel Coroana, Amicii Building, Physio Total sau Policlinica Sanovil. Se caută ingineri proiectare, stivuitorist, fizioterapeut, muncitori, asistent medical generalist și maseur. Oferta completă, mai jos:

Cină în lanul de lavandă, cu produse locale, la Festivalul Biolavanda

În primul weekend din iulie, câmpurile mov de la Delureni își deschid din nou porțile pentru...

FOTO: Colibița are nevoie de evenimente pentru a atrage turiști! A fost nebunie aseară la evenimentul TSP de pe plaja Panoramic Colibița

Colibița, sau „Marea de la Munte”, rămâne unul dintre locurile preferate de cei care aleg să...