6.2 C
Bistrița
sâmbătă, aprilie 25, 2026

DE VIS: Un bistrițean are ca vecini zeci de câini, păsări, insecte. Să nu se supere, îi mai cade și lui câte o pasăre moartă în curte

O familie din Bistrița a făcut eforturi pentru a-și cumpăra o casă. După ce au reușit să se mute, bucuria s-a transformat în șoc. Vecinul lor are 22 de câini. Aceștia sunt vizitați de porumbei și vrăbii, muște și gângănii. Iar mirosul…

Să îți vezi visul cu ochii și apoi să fie năruit de „grădina zoologică” a vecinului.

Cam așa a pățit un bistrițean. F.S. și familia sa au făcut eforturi pentru a se muta la casă. Au căutat încoace și încolo și au găsit o casă frumoasă, care să se potrivească nevoilor lor, pe strada Tărpiului.

„Am cumpărat locuința luna trecută. Când am fost de am văzut casa, prin aprilie, am auzit ceva lătrat de câini la o casă în vecini, dar nu mi s-a părut ceva neobișnuit”, a explicat acesta, pentru Bistrițeanul.ro.

Acum două săptămâni, cu mic, cu mare, s-au mutat în casă nouă. Bucuria nu a durat mult, însă. Lătratul de câini venea din curtea vecinului.

M-am mutat și aflu îngrozit că vecinul are 22 de câini. Toată curtea e plină de câini. Hai să zic că lătratul e ceva normal, dar nu pot să ies din casă de miros. Așa ceva nu am putut să cred că există. De la mizeria mare ce o are în curte, e plin de muște și gângănii. Pe acoperișul casei lui e plin, zilnic, de porumbei. Bănuiesc că vin la mâncarea ce o dă câinilor”, a mai povestit bistrițeanul.

Ca și cum acestea nu ar fi de ajuns, F.S. găsește și în curtea sa păsări moarte. Ba câte un porumbel, ba câte o vrabie.

Teama bistrițeanului este pentru sănătatea copiilor săi. Curtea vecinului e un adevărat focar de infecție.

Am copii și mă tem de vreo boală, de la atâta mizerie. Și chiar aș vrea aer curat când ies din casă. Cred că cer ceva normal. Vă rog să mă ajutați! Înțeleg un câine, doi… dar nu 22. E ceva groaznic!”, este strigătul bărbatului.

 

ARTICOLE SIMILARE

Ultimele Știri

Sponsorizate

​La Andrei Cleaning – servicii de curățenie la înălțime! Pot spăla inclusiv fațade și panourile fotovoltaice

​Când lucrezi cu inima, rezultatele apar întotdeauna! Cu o experiență de aproape 15 ani acumulată în...

Grand Hotel Coroana caută ajutor bucătar serios: NOI locuri de muncă, în Bistrița și Năsăud

Grand Hotel Coroana angajează ajutor de bucătar serios. Casa EMA caută instalator priceput, iar Flori cu Efect de WOW are nevoie de un florist. Noi locuri de muncă sunt disponibile la Stewo Năsăud, Clinica Sanovil, Aquabis, GB Instaplan și Crama JELNA. Oferta completă, mai jos:

Noul MGS9 PHEV aduce mai multă valoarea și stil în segmentul SUV-urilor mari cu 7 locuri

Noul MGS9 PHEV aduce mai multă valoarea și stil în segmentul SUV-urilor mari cu 7 locuri, având un interior versatil și spațios, cu 3 rânduri de scaune și peste 1.000 litri volum portbagaj. Mai mult, se bucură de un sistem plug-in hybrid cu baterie de 24,7 kWh și autonomie electrică de până la 100 km (WLTP)* Cea mai bună poziționare preț - valoare pentru segmentul SUV-urilor mari.