13.3 C
Bistrița
miercuri, septembrie 17, 2025

Rostul de dimineață. Totul, întors pe dos: A nins ieri în Munţii Rodnei…!

Nici vara nu mai este ce-a fost odată, dacă îşi permite să încalce sau să ignore complet legile străvechi ale firescului: A nins ieri în Munţii Rodnei…! Dar ce este mai rău abia urmează…

Au simţit şi bistriţenii pe pielea lor aerul răcoros şi vântul nefiresc care a bătut ieri toată ziua.

Un bătrânel obişnuit să interpreteze vremea conform unor coduri nescrise a dârdâit amarnic, zgribulind pe băncuţa din faţa blocului şi decretând – A nins cu siguranţă la munte…! S-a-ntors şi vremea cu fundul în sus! Se răzbună pe noi, ce credeţi…?!

Şi într-adevăr, primarul oraşului Borşa, Sorin Timiş, a recunoscut pentru Agerpres că a nins în Munţii Rodnei şi că zăpada era vizibilă în petice mari, chiar din oraş…!

A fost destul de rece, chiar foarte rece pentru luna iulie! Dimineaţă la ora 7:00, în Borşa se înregistrau 10 grade Celsius, iar pe vârful Pietrosul Rodnei se puteau vedea din oraş petice mari de zăpadă, semn că, în timpul nopţii, a nins”, a precizat Sorin Timiş, pentru Agerpres.

Primarul îşi amintea, totodată, că în urmă cu 15 ani a mai nins spre sfârşitul lunii august, în zona montană.

Iar asta este abia începutul…

O echipă de cercetători de la universitatea ETH Zurich au studiat vremea din 520 de mari oraşe din întreaga lume, folosind în mod deliberat o perspectivă optimistă.

S-a ajuns la concluzia că 77% din oraşele planetei vor suferi schimbări „frapante” ale climei, iar restul se vor confrunta cu „noutăţi” în domeniul climei.

La Londra vremea va fi asemănătoare cu cea de acum, de la Madrid. La Stockholm va fi ca la Budapesta, iar la Paris ca la Canberra…!

Din fericire, cel puţin deocamdată, la noi totul e sub control: zăpada din Munţii Rodnei nu a ajuns până la Bistriţa, iar zilele care urmează vor fi toate colorate în poezie

Foto @ Arhiva

ARTICOLE SIMILARE

Ultimele Știri

Sponsorizate

October Nostalgia Experience – un weekend numai pentru adulți cu nostalgia vremurilor bune, la Panoramic Colibița

Deja v-ați învățat ca cei de la Panoramic Colibița să vină cu tot felul de idei...

Crama Veche caută Ajutor Bucătar și Pizzer. NOI locuri de muncă în Bistrița și Năsăud

Crama Veche caută ajutor bucătar și pizzer, iar Îndemânarea Construct angajează sudor MIG/MAG & Electric, Lăcătuș mecanic, vopsitor și muncitor necalificat. NOI locuri de muncă în Bistrița la Grand Hotel COROANA, dar și în Năsăud, la STEWO Plast. Oferta completă, mai jos:

Ești pasionat de torturi și vrei să-ți desăvârșești tehnica? Descoperă toate secretele de la maestrul cofetar Alina Bejan, pentru Un Dulce De Zece!

Măiestria de a face torturi care să fure privirile tuturor și să-i cucerească definitiv pe cei...