33.7 C
Bistrița
marți, iunie 30, 2026

Ce are Becleanul și n-are Bistrița? 17 km pistă de biciclete

Au început lucrările pentru amenajarea pistei de biciclete și a falezei… la Beclean. Prin cele două proiecte aflate în derulare se vor crea aproximativ 17 km de piste de biciclete. La Bistrița… pistele de bicicletă sunt doar la stadiul de idei.

La începutul anului 2019, primarul Becleanaului promitea că prin intermediul a două proiecte se vor realiza undeva la 15 km de piste de biciclete.

Beclenarii, invitați la mișcare: 15 km de piste pentru biciclete, în oraș!

Astăzi s-a dat startul și la cel de-a doilea proiect, iar lungimea pistelor de biciclete din orașul de pe Someș va ajunge la aproape 17.

„E vorba de două proiecte. Cel cu asfaltările străzilor, prin intermediul cărora se vor face aproximativ 5 km de piste de biciclete și acesta, care are 11 km. Deci amândouă vor da undeva spre 17 km de piste de bicicletă. Proiectele sunt pe fonduri europene și ne bucurăm că s-au început lucrările”, a explicat, pentru Bistrițeanul.ro, primarul Becleanului, Nicolae Moldovan.

Proiectul cu 11 km de piste de bicicletă cuprinde și înlocuirea punții suspendate de la Beclenuț cu un pod din beton de 5 m lățime, construit din fonduri europene prin intermediul PMUD2.

Pentru traversarea Someșului pe toată perioada construcției acestui pod, oamenii vor putea utiliza podul utilitar existent în imediata vecinătate a punții, amenajat zilele acestea și pentru trecere pietonală.

Lucrările sunt ample. Se va face și faleza, și trotuare, va fi și iluminat public cu led. Am dat ordinul de începere. Vor trebui să-și organizeze șantierul, să ofere alternative de trecere pe perioada lucrărilor, dar da, am început și acest proiect. Asta e cel mai important”, a mai spus Nicolae Moldovan.

La Bistrița se tot vorbește de piste de biciclete. Inițial au fost promise că vor fi gata până în 2020.

Piste de biciclete în Bistrița, până în 2020!

În cadrul unei emisiuni Bistrițeanul.ro LIVE, Cristian Niculae, viceprimarul Bistriței a anunțat că lucrările pentru pistele de biciclete vor începe… în toamnă.

Cum „sacrifică” Primăria Bistrița 500 de locuri de parcare pentru un autobuz electric și niște piste de biciclete

 

 

 

 

ARTICOLE SIMILARE

Ultimele Știri

Sponsorizate

AOP Restaurant angajează ospătar cu experiență, Aquabis caută instalatori pentru Bistrița și Beclean

AOP Restaurant angajează ospătar cu experiență și ajutor bucătar, iar la Aquabis se recrutează instalatori, cititor contoare și încasator pentru Bistrița și Beclean. Se caută ingineri proiectare, stivuitorist, fizioterapeut, muncitori, asistent medical generalist și maseur. Oferta completă, mai jos:  

Ziua Porților Deschise BYD la Materom Automotive Bistrița: 3 zile de oferte speciale, test drive-uri și premii

În perioada 25–27 iunie, Materom Automotive BYD Bistrița organizează Ziua Porților Deschise, un eveniment dedicat tuturor celor care își doresc să descopere gama BYD și să afle mai multe despre viitorul mobilității electrice și hibride.

Crama JELNA angajează bucătar: NOI locuri de muncă, la Aquabis, Grand Hotel Coroana, Sanovil, Eurocompozite, Amicii Building

Crama JELNA angajează bucătar, iar Aluateria Bistrița caută personal pentru vânzare. NOI locuri de muncă sunt disponibile la Grand Hotel Coroana, Amicii Building, Physio Total sau Policlinica Sanovil. Se caută ingineri proiectare, stivuitorist, fizioterapeut, muncitori, asistent medical generalist și maseur. Oferta completă, mai jos: