14 C
Bistrița
luni, noiembrie 3, 2025

SURSE: Cazuri COVID-19 la RAAL din Prundu Bârgăului. O secție ar fi închisă

Cazurile pozitive de COVID-19 sunt în continuă creștere în Bistrița-Năsăud. După ce virusul a „atacat” Leoni, s-ar părea că acum coronavirusul a făcut victime în Prundu Bârgăului la RAAL. O secție ar fi carantinată.

Coronavirusul continuă să facă victime în județul nostru. Până în acest moment 461 persoane au fost infectate. Șapte cazuri noi au fost raportate în ultimele 24 de ore.

După ce virusul a atacat Leoni, iar 11 angajați au fost infectați, se pare că au fost înregistrate cazuri de infecție și în Prundu Bârgăului la RAAL.

Surse Bistrițeanul.ro spun că o secție în care lucrează aproximativ 60 de persoane a intrat în carantină după ce au fost depistați angajați infectați cu COVID-19.

Contactat de reporterii Bistrițeanul.ro, Doru Crișan, primarul comunei Prundu Bârgăului, spune că cei din conducerea RAAL au luat măsuri drastice pentru prevenirea răspândirii coronavirusului printre angajați.

„Nu știu, nu am auzit să fie persoane infectate la RAAL în Prundu Bârgăului. Ce pot să vă spun este că o femeie care s-a întors recent din străinătate a fost confirmată pozitiv aseară la infecția cu coronavirus. Soțul ei lucrează la RAAL, dar nu a fost primit la muncă. Conducerea companiei a luat măsuri drastice și nu lasă angajații suspecți să lucreze. Aseară, după ce am primit vestea, s-a făcut anchetă epidemiologică, iar contacții familiei ai fost plasați în izolare la domiciliu. Dar nu știu să vă spun dacă secția respectivă a intrat sau nu în carantină”, a declarat Doru Crișan pentru Bistrițeanul.ro.

Foto @ Arhivă

ARTICOLE SIMILARE

Ultimele Știri

Sponsorizate

Nou RMN ultraperformant cu inteligență artificială, la Sanovil

Policlinica Nouă Sanovil face un pas important în modernizarea serviciilor medicale din județ. Aici a fost achiziționat un aparat RMN de ultimă generație – General Electric SIGNA Victor 1.5 Tesla. Este un echipament de top care oferă imagini extrem de clare, investigații mai rapide și confort sporit pentru pacient.

AMICII BUILDING angajează asistent șef șantier și inginer instalații. NOI locuri de muncă, în Bistrița

NOI locuri de muncă sunt disponibile în Bistrița, la Amicii Building - compania care caută un asistent șef șantier și un inginer instașații - execuție. INST-Nistor are nevoie de ingineri construcții civile iar la IPROEB se fac angajări pentru posturile de confecționer izolații, lăcătuș mecanic, sudor, controlor calitate. 

Ești pentru prima dată în Service MATEROM AUTOMOTIVE? Primești un voucher cu -10% Reducere!

Dacă nu ai mai apelat niciodată la Service-ul MATEROM AUTOMOTIVE Bistrița, sau revii după mai bine de doi ani, ai acum ocazia perfectă să redescoperi o experiență de service Premium – cu un Cadou Special: un Voucher cu -10% Reducere la prima și a doua vizită în Service...