12.7 C
Bistrița
vineri, iunie 12, 2026

Cristian Niculae: O parte a elevilor de la Gimnazială 1 vor face cursuri pe Pietonal, la CeTIN!

Școala Gimnazială nr 1 se află în plin proces de reabilitare și modernizare. Astfel, pentru noul an școlar, elevii „au primit” încă o locație. O parte dintre ei vor merge la Centru Comunitar pentru Tineret de pe Pietonalul Liviu Rebreanu.

Prezent în emisiunea Bistrițeanul LIVE, viceprimarul Cristian Niculae a vorbit despre o soluție găsită pentru elevii Școlii Gimnaziale nr 1.

Pentru că unitatea școlară este în reabilitare și modernizare și există o reală problemă cu desfășurarea cursurilor, mai ales acum, cu noile măsuri impuse de pandemia de coronavirus, elevii „au primit” Centrul Comunitar pentru Tineret, din partea CL, pentru a-și desfășura aici o parte din cursuri.

„Școlii Generale nr 1 i s-a alocat Centrul pentru Tineret de pe Pietonal, unde se vor înființa 8 clase. O parte a elevilor vor avea cursurile acolo. Încă nu s-a stabilit dacă cei mari sau cei micuți”, a declarat Cristian Niculae în cadrul emisiunii LIVE Bistrițeanul.ro.

Clădirea e modernizată de Primăria Bistrița, după ce instituția a câștigat procesul cu Ministerul Dezvoltării. Puteți citi informații AICI și AICI.

După reabilitare, clădirea respectivă a fost folosită fulll time. Acolo se fac meditații. Sunt profesori voluntari care dau meditații acolo. Și vor face în continuare, doar că online. Acum, că am dat clădirea respectivă Școlii Gimnaziale nr 1, profesorii vor oferi meditații online. Dar asta doar până când se finalizează lucrările de reabilitare a școlii”, a concluzionat Niculae.

Mai multe despre reabilitarea unităților școlare din Bistrița puteți afla urmărind emisiunea AICI:

[arve url=”https://www.facebook.com/102630766483759/videos/3654051424606155″ /]

ARTICOLE SIMILARE

Ultimele Știri

Sponsorizate

GFT Delta Office Imobiliare Bistrița⁠: Cum aleg bistrițenii proprietățile cu cel mai mare potențial de creștere în 2026

Piața imobiliară din Bistrița continuă să fie una dintre cele mai dinamice din Transilvania. Cumpărătorii sunt tot mai atenți la informațiile pe care le primesc înainte de a lua o decizie. Potrivit platformei GFT Delta Office, oferta locală include sute de proprietăți actualizate constant, de la apartamente și case până la terenuri pentru dezvoltare.

TeraSteel angajează Stivuitorist pentru Departamentul Logistică: NOI locuri de muncă, în Bistrița

Compania TeraSteel angajează stivuitorist, în departamentul de Logistică, Eurocompozite caută lăcătuși mecanici și muncitori. NOI locuri de muncă sunt disponibile la Amicii Building care caută ingineri proiectare instalații electrice și sanitare. Transmixt Bistrița angajează șoferi (șoferițe) de autobuz / microbuz cu atestat. Oferta completă, mai jos:

Mercedes-Benz Open Days Bistrița: Te invităm să sărbătorim împreună 140 de ani de inovație

Pe 5 iunie, te invităm la Mercedes-Benz Open Days, un eveniment special dedicat clienților noștri, organizat cu ocazia aniversării a 140 de ani de inovație Mercedes-Benz.