4.6 C
Bistrița
duminică, martie 22, 2026

Date oficiale în contextul pandemiei: 43 cazuri pozitive, două decese și nicio persoană vindecată, în ultimele 24 de ore

DSP BN a raportat 43 de noi cazuri de infectare cu COVID19, în ultimele 24 de ore, la nivelul județului Nostru. Cinci bistrițeni au fost retestați pozitiv. S-au înregistrat și două decese, ZERO bistrițeni au fost declarați vindecați și 310 pacienți au cerut externarea pe propria răspundere.

În ultimele 24 de ore, la nivelul județului nostru s-au efectuat 233 teste, toate la Spitalul Județean de Urgență Bistrița. Dintre acestea, au ieșit pozitive 43, printre care se numără un medic al SJUB, un angajat al Consiliului Județean și un angajat al IJJ.

Totodată, alți cinci bistrițeni au fost retestați pozitiv.

Am avut înregistrate și două decese în contextul pandemiei, ZERO bistrițeni au fost declarați vindecați, iar 310 pacienți au fost externați.

Situația COVID 19 la nivelul județului nostru, azi, 12 ianuarie 2021, este următoarea:

  • 7769 cazuri confirmate de CoVid-19;
  • 361 decese;
  • 7264 persoane externate (5434 externate vindecate/1830 externate);
  • 629 persoane în carantină;
  • 408 persoane izolate;
  • 233 teste efectuate, toate la Spitalul Județean de Urgență Bistrița;
  • 1740 doze vaccinuri aduse până în prezent, 1450 persoane vaccinate (150 persoane vaccinate în 11 ianuarie 2021)

Incidența cazurilor COVID 19, la nivelul fiecărei comune sau oraș în parte, mai jos:

 

La nivel național, până astăzi, 12 ianuarie, au fost confirmate 676.968 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19), dintre care 3.697 de cazuri în ultimele 24 de ore. Tototadă, în România, 605.045 de pacienți au fost declarați vindecați. Din nefericire, 16.881 de români infectați cu Sars-CoV-2 au decedat.

ARTICOLE SIMILARE

Ultimele Știri

Sponsorizate

În premieră în Bistrița-Năsăud, ROMBAT și Tabook lansează un proiect dedicat încurajării lecturii în rândul tinerilor

Tabook, o platformă dedicată promovării lecturii și dezvoltării educaționale, a lansat ieri la Bistrița, EduReads+. Este vorba de un proiect inovator în Bistrița-Năsăud, realizat cu sprijinul companiei ROMBAT. Inițiativa coordonată de scriitorul Dan Coman își propune să readucă lectura în centrul intereselor tinerilor, prin activități creative, interactive și adaptate generației actuale.

GB Instaplan angajează instalatori și electricieni: NOI locuri de muncă, la Clinica Sanovil, BistriVET, Crama Jelna

NOI locuri de muncă, sunt disponibile la GB Instaplan, care angajează instalatori și electricieni. Clinica Sanovil caută economist, jurist, psiholog și asistent medical generalist. Oferta completă, mai jos:  

Bunătățile Păstrăvăriei RIN, caricaturi, Zuper Coffe și Ansamblul Doruri Reghinene – vă așteaptă cu oferte la Târgul de Nunți ”Magia Nunților” din weekend

Târgul de Nunți ”Magia Nunților”, ediția de primăvară, vă așteaptă în acest weekend la Restaurant Giulia....