16.8 C
Bistrița
duminică, iulie 12, 2026

Date oficiale în contextul pandemiei: 43 cazuri pozitive, două decese și nicio persoană vindecată, în ultimele 24 de ore

DSP BN a raportat 43 de noi cazuri de infectare cu COVID19, în ultimele 24 de ore, la nivelul județului Nostru. Cinci bistrițeni au fost retestați pozitiv. S-au înregistrat și două decese, ZERO bistrițeni au fost declarați vindecați și 310 pacienți au cerut externarea pe propria răspundere.

În ultimele 24 de ore, la nivelul județului nostru s-au efectuat 233 teste, toate la Spitalul Județean de Urgență Bistrița. Dintre acestea, au ieșit pozitive 43, printre care se numără un medic al SJUB, un angajat al Consiliului Județean și un angajat al IJJ.

Totodată, alți cinci bistrițeni au fost retestați pozitiv.

Am avut înregistrate și două decese în contextul pandemiei, ZERO bistrițeni au fost declarați vindecați, iar 310 pacienți au fost externați.

Situația COVID 19 la nivelul județului nostru, azi, 12 ianuarie 2021, este următoarea:

  • 7769 cazuri confirmate de CoVid-19;
  • 361 decese;
  • 7264 persoane externate (5434 externate vindecate/1830 externate);
  • 629 persoane în carantină;
  • 408 persoane izolate;
  • 233 teste efectuate, toate la Spitalul Județean de Urgență Bistrița;
  • 1740 doze vaccinuri aduse până în prezent, 1450 persoane vaccinate (150 persoane vaccinate în 11 ianuarie 2021)

Incidența cazurilor COVID 19, la nivelul fiecărei comune sau oraș în parte, mai jos:

 

La nivel național, până astăzi, 12 ianuarie, au fost confirmate 676.968 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19), dintre care 3.697 de cazuri în ultimele 24 de ore. Tototadă, în România, 605.045 de pacienți au fost declarați vindecați. Din nefericire, 16.881 de români infectați cu Sars-CoV-2 au decedat.

ARTICOLE SIMILARE

Ultimele Știri

Sponsorizate

INST NISTOR angajează expert licitații și inginer ofertare. NOI locuri de muncă, în Bistrița

Grand Hotel Coroana angajează cameristă serioasă, iar la Aquabis se recrutează instalatori, cititor contoare și încasator pentru Bistrița și Beclean. NOI locuri de muncă sunt disponibile la INST-Nistor, Crama JELNA, unde este nevoie de un bucătar cu personalitate, TeraSteel și Aluateria Bistrița. Oferta completă, mai jos:  

Abonament Piscină & SPA – 349 lei | Oferta verii la Casa EMA

La Casa EMA credem că relaxarea nu este un răsfăț. Este o investiție în starea noastră de bine. De aceea, până în 1 septembrie, lansăm campania „70 de zile pentru tine”, prin care vrem să încurajăm cât mai mulți oameni să își facă timp pentru mișcare, relaxare și sănătate.

AOP Restaurant angajează ospătar cu experiență, Aquabis caută instalatori pentru Bistrița și Beclean

AOP Restaurant angajează ospătar cu experiență și ajutor bucătar, iar la Aquabis se recrutează instalatori, cititor contoare și încasator pentru Bistrița și Beclean. Se caută ingineri proiectare, stivuitorist, fizioterapeut, muncitori, asistent medical generalist și maseur. Oferta completă, mai jos: