2.7 C
Bistrița
vineri, decembrie 12, 2025

Megatitan Beclean – Pandemia nu l-a dezechilibrat pe cel mai mare procesator cu laser din țară

Megatitan este compania din Beclean care a funcționat echilibrat, fără impedimente, atât în plină pandemie cât și ulterior. A realizat o creștere a veniturilor anul trecut, însă profitul a rămas la același nivel.

Compania cu capital integral românesc a realizat în anul 2020 o creștere a veniturilor de 15 procente, ajungând la 38 milioane de lei. Profitul a rămas aproximativ același, în jurul a 5 milioane de lei, cu o creștere de doar 1 %. Asemeni majorității companiilor din zona industrială, se pare că nici pentru Megatitan, 2020 nu a fost deloc un an de criză. Astfel, numărul celor 105 angajați rămâne și el neschimbat.

În România exista 2,780 de firme cu același obiect de activitate ca al companiei din Beclean Megatitan ocupă locul 3, cu o cifră de afaceri de 38,037,316 milioane de lei dintr-un total pe țară de 1,179 miliarde de lei.

Megatitan prestează servicii de debitare cu laser, îndoire, sudură și vopsire a tablelor. Astăzi, compania activează pe teritoriul țării dar și înafara ei, avand relații comerciale solide în Europa, Asia și America de Sud.

Totodată, este cel mai mare procesator cu laser, având cea mai mare capacitare de debitare cu laser din Sud-Estul Europei, cu 150 – 200 de tone de tablă pe lună. Cu toate acestea, se pare că piața din Germania este cea mai profitabila, exportându-se 30% din producție.

La debutul pandemiei, compania, condusă de antreprenorul Ioan Bălan, a fost printre primele care au demarat producția internă de produse destinate dezinfectării. Deși nu făceau parte din nomenclatorul de produse, tăvițele dezinfectante pentru încălțăminte și dispensoarele au fost produse în fabrica din Beclean. Dintre acestea, primele 1.000 de bucăți au fost donate către unitățile medicale.

ARTICOLE SIMILARE

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Ultimele Știri

Sponsorizate

Clinica Sanovil angajează asistent medical și infirmieră

Clinica Sanovil angajează asistent medical și infirmieră în cadrul structurilor sale medicale. Se caută persoane dedicate, responsabile și motivate să lucreze într-un mediu profesionist, orientat spre îngrijirea de calitate a pacienților.

Se fac angajări la AQUABIS: Posturi disponibile în Bistrița, Beclean, Năsăud și Bârgău

Aquabis caută tehnician în cadrul Secției Apă Canal Năsăud, dar și încasator și cititor contoare la Bârgău. Posturi disponibile și la Năsăud și Beclean! NOI locuri de muncă, în Bistrița, la IPROEB, ARCSIM Construct, Sanovil, Fan Courier sau Crama Jelna. Lista completă, mai jos:  

Primul floromat și pe Valea Bârgăului, de la Florăria Deny! Îl găsiți plin de buchete, non-stop, lângă Profi, în Prund!

Flori non-stop pentru toată Valea Bârgăului, începând de ieri, de la Florăria Deny, care a amplasat...