11.1 C
Bistrița
miercuri, octombrie 15, 2025

Turc: Repunem trenulețul în funcțiune

Trenulețul ce plimba copilașii prin Parcul Regele Mihai I a fost retras după un incident. Primarul Ioan Turc a explicat că trenulețul va reveni în parc, imediat după reparații.

La începutul lunii august, trenulețul care plimba copilași în Parcul Regele Mihai I a fost implicat într-un incident.

În momentul când conductorul a făcut un viraj, ultimul vagon s-a răsturnat. Trei copilași au fost răniți superficial.

Trenulețul a fost retras de îndată pentru verificări.

Conform primarului, acesta se va reîntoarce în parc.

Incidentul nu a avut loc din cauza vreunei defecțiuni tehnice. Totuși, cârligul de la ultimul vagon a fost stricat, din cauză că s-a răsturnat. Fiind în garanție, am solicitat furnizorului să se ocupe de reparații. Voi avea o discuție cu acesta să finalizeze cât de repede pentru a putea readuce trenulețul în parc” a declarat, pentru Bistrițeanul.ro, primarul Ioan Turc.

În ceea ce privește pe cel care conducea trenulețul, încă nu s-a luat nicio măsură.

Am înțeles că nu a fost încadrat ca și accident rutier. Așteptăm concluziile instituțiilor care fac verificări cu privire la incident și apoi vom comunica concluziile” a concluzionat Ioan Turc.

ARTICOLE SIMILARE

2 COMENTARII

  1. De dosarul penal pentru vatamare din culpa nu zice nimic?
    Conteaza doar trenuletul si exercitiul de imagine pentru pul…mea votanta, siguranta copiilor nu e de actualitate?
    E chiar asa de sigur primarul ca este perfect in legalitate cu droanga aia cu care rastoarna copiii?
    Sau se mai gândeste?

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Ultimele Știri

Sponsorizate

NOI locuri de muncă, în Bistrița, la Crama Veche, GB Instaplan, Polimed, Fan Courier

NOI locuri de muncă sunt disponibile în Bistrița, la FAN Courier. Aici este nevoie de operator recepție, curieri și manipulant depozit. IPROEB angajează confecționer izolații, lăcătuș mecanic, sudor, electrician, mecanic întreținere și controlor calitate. Se fac angajări și la INST-Nistor, Crama Veche, Grand Hotel COROANA. 

INEDIT: Bistrița are un loc dedicat EXCLUSIV jocurilor de societate – Play4Fun, pe Dornei

Mai toate orașele au locuri dedicate jocurilor de societate, extrem de iubite și căutate în zilele...

FOTO: CASAMEREUTA a ajuns la Bistrița, pe Dornei! Aduc din Italia de la detergenți și până la obiecte rafinate de decor

CASAMEREUTA și-a deschis porțile recent și la Bistrița, fiind locul unde trebuie să ajungeți dacă iubiți...