21.2 C
Bistrița
miercuri, septembrie 10, 2025

Pentru prima oară la Bistrița, faza națională a Olimpiadei de Limba Germană, cu invitați de la Ministerul Educației și Institutul Goethe

Bistriţa va găzdui, în premieră, etapa naţională a Olimpiadei de Limba germană modernă. Sunt așteptați aproape 250 de participanţi, dar și reprezentanți ai Ministerului Educației și ai Institutului Goethe din București – a explicat inspectorul şcolar Elena M. Cîmpan.

Îi aşteptăm pe cei mai buni la Bistriţa în perioada 17-23 aprilie 2023. Probele se vor desfăşura la Colegiul Naţional „Liviu Rebreanu”.

Etapa națională nu s-a mai organizat niciodată la Bistriţa. Ne bucurăm că a fost ales tocmai oraşul nostru, un oraș cu rădăcini germane, pentru a găzdui faza naţională.

Orașul va fi pus în valoare de un grup de voluntari care îi va însoți pe olimpici și le va arăta orașul și frumusețile zonei”, a explicat prof. Elena M. Cîmpan.

Inspectorul a completat că pentru elevii care au drept limbă maternă limba germană – există o altă olimpiadă.

Elevii vor susţine o probă scrisă, sub forma unui eseu. Se va urmări adecvarea la temă. De cele mai multe ori această temă pornește de la un motto în limba germană. Contează și corectitudinea în limba germană scrisă, dar și originalitatea – a mai explicat prof. Elena Cîmpan.

Urmează o probă practică, care se va desfășura pe parcursul a trei zile. Elevii calificați la Olimpiada în Limba Germană vor avea de realizat un proiect. Fie pe marginea unei cărți primite de la Institutul Goethe, fie pe marginea unui citat – elevii vor avea de interpretat cât mai original tema. Pot să realizeze un document powerpoint sau chiar o scenetă, a mai explicat prof. Elena Cîmpan.

La celelalte olimpiade de limbi moderne, din Bistriţa-Năsăud, s-au calificat la faza națională cinci elevi la Limba italiană. Limba Italiană se studiază în Bistrița la Liceul de Muzică „Tudor Jarda”, la Liceul de Arte „Corneliu Baba” și la Infoel.

Alți cinci elevi s-au calificat la faza națională la Limba franceză şi trei elevi la Limba engleză.

Două etape naționale ale olimpiadelor școlare, în curând la Bistrița: Sute de elevi și profesori din întreaga țară

ARTICOLE SIMILARE

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Ultimele Știri

Sponsorizate

STEWO Năsăud angajează facturist și Controlor Calitate, Grand Hotel COROANA caută ospătar(ă)

Grand Hotel COROANA angajează ospătar(ă), iar STEWO Năsăud caută facturist Noi locuri de muncă sunt disponibile în Bistrița, la BCVO Logistics, unde este nevoie de planificatori transport, dar și la Sergiana, IPROEB, GB Instaplan, Polimed, TeraSteel.  Oferta completă, mai jos:

Cele mai noi modele Škoda vin la Bistrița, la Caravana Škoda 2025

Caravana Škoda 2025: În 27 și 28 septembrie, parcarea Bistrița Retail Park (lângă Selgros) se va transforma într-un adevărat showroom în aer liber, unde pasionații de mașini și familiile bistrițene sunt invitați să descopere cele mai noi modele Škoda, să participe la test drive-uri și să se bucure de surprize, concursuri și premii atractive.

NOI locuri de muncă, disponibile la Grand Hotel Coroana, Fan Courier, BCVO Logistic, TeraSteel

Grand Hotel COROANA angajează ospătar(ă), iar Crama JELNA  caută ospătar & barman care știu să pună vibe-ul în pahar și povestea pe masă. BCVO Logistics caută planificatori transport. Noi locuri de muncă sunt disponibile la Polimed, TeraSteel, Sergiana și IPROEB. Oferta completă, mai jos: