20.3 C
Bistrița
luni, august 18, 2025

Atelier ART C14: Când te-ai bucurat ultima oară de dulcele tărâm al tăcerii…?

„Într-o carte a antropologului american Alberto Villoldo, care se ocupă, între altele, de șamanism și de obiceiurile nativilor din America de Sud, se povestește că atunci când cineva este slăbit sau rănit sufletește și își caută vindecarea la un șaman – acesta îi pune patru întrebări: când ai râs ultima oară, când ai cântat și ai dansat ultima oară, când ai găsit ultima oară confort în dulcele tărâm al tăcerii…? Dacă nu ai un răspuns afirmativ la aceste întrebări – diagnosticul este clar: ți-ai pierdut sufletul…”

Despre această poveste au aflat și artiștii invitați să expună în cocheta și intima galerie de artă Atelier Art C14: Cornelia Tersanszki, curatorul expoziției, i-a rugat pe artiști să ilustreze fiecare cum anume percepe dulcele tărâm al tăcerii. „Tema lansată  de noi se referă, evident, la confortul meditației, dar am considerat că pictura în sine este o formă de meditație, este o artă tăcută, spre deosebire de muzică, astfel încât i-am provocat să ne povestească despre ei prin intermediul culorii… ”, a mai spus Cornelia Tersanszki, precizând că este vorba despre artiști din toate colțurile țării: Mihaela Ganta, Mihai Scemtovici, Liviu Acasandrei, Alina Firică, Iolanda Bădăluță, Micsandra Vraci, Angelin Stanciu, Gabriela Meșter, Simona Bucșa, Bianka Brici Kerekes și Mirela Orban – care a și oferit publicului câteva momente de poezie, recitând din cel mai recent volum al său – „Buzunare pentru răvașe netrimise”.

[arve url=”https://www.youtube.com/embed/HZmMoo2f11c” /]

Îi reunește pasiunea pentru frumos, unele dintre sunt ușor caricaturale, altele ne amintesc de universul copilăriei și al cărților de povești, altele aduc în prim plan nuanțe foarte frumoase, culori calde și o anumită dimensiune a spațiului  liturgic din tradiția bizantină…”, a precizat istoricul de artă Corneliu Gaiu care a prezentat tablourile expuse.

Cei care au participat la vernisaj au fost răsfățați și cu un microrecital de chitară clasică susținut de Alexandru Grecu, elev al liceului de muzică „Tudor Jarda”, laureat al mai multor concursuri în țară și în străinătate:

[arve url=”https://www.youtube.com/embed/qplLYlR2IH0″ /]

Lucrările expuse în Galeria Atelier ART C14 pot fi admirate sau achiziționate până în 18 aprilie 2018, pe strada Cerbului nr. 14, zilnic, de luni până vineri, între orele 17:00 – 19:00.

ARTICOLE SIMILARE

Ultimele Știri

Sponsorizate

Fetelor, s-a DESCHIS Pronto Moda, în Viișoara! Calitate italiană, ținute casual sau rochii de seară, la super prețuri!

Un magazin extrem de colorat și vesel s-a deschis, exclusiv pentru doamne și domnișoare, în Viișoara!...

Respiră aer curat în mașina ta cu oferta MATEROM AUTOMOTIVE

Vara aduce călătorii mai lungi și temperaturi mai ridicate, iar confortul la volan depinde direct de calitatea aerului pe care îl respiri. MATEROM AUTOMOTIVE Bistrița îți oferă o ofertă specială pentru a te bucura de un climat perfect în automobilul tău, fără alergeni și mirosuri neplăcute.

Petrecere românească, cu muzică live și purceluș la proțap, vineri, la Restaurant Parc!

Restaurant Parc are o surpriză pentru bistrițenii care nu vor să stea acasă, vineri, de Sfânta...