10.8 C
Bistrița
sâmbătă, martie 28, 2026

Tot la 9 minute, cineva are nevoie de Ambulanță!

Raportul de activitate pe anul 2018 a arătat că bistrițenii sună la Ambulanță tot la 9 minute. Unele cazuri sunt grave, iar altele nu se confirmă. Unii sună doar pentru a cere sfaturi…

În anul ce a trecut, peste 58.000 de persoane au sunat la 112 pentru a cere ajutor medical. Asta înseamnă, în medie, un apel la 9 minute.

Dintre acestea, Serviciul Județean de Ambulanță a intervenit la 40.091 de misiuni. Celelalte apeluri le-a transferat către cei de la SMURD. Sau a fost nevoie doar de a da sfaturi, anumite informații. Unele au fost reveniri ale apelurilor precedente.

Timpul mediu de intervenție la cazuri a fost unul rapid, de aproximativ 5 minute în mediul urban și 16 minute în mediul rural.

Cele mai multe intervenții au avut loc în luna august. Iar comparativ cu anii precedenți, solicitările în perioada sărbătorilor de iarnă, au crescut.

Per ansamblu însă, numărul solicitărilor prin 112 a scăzut față de anul trecut.

 

 

ARTICOLE SIMILARE

Ultimele Știri

Sponsorizate

MATEROM AUTOMOTIVE schimbă regulile: Test Drive Extins* de până la 48h cu modelele Škoda

Materom Automotive aduce în Bistrița un concept nou: Test Drive-ul Extins Škoda, o experiență care îți oferă suficient timp să descoperi cu adevărat mașina pe care vrei să o cumperi. Nu doar o probă. O experiență reală

Comunicat de presă: „Reabilitare și modernizare Grădinița cu program prelungit Trenulețul Veseliei”

Primăria Bistrița anunță semnarea contractului de finanțare nr. 477/19.03.2026 pentru proiectul „Reabilitare și modernizare Grădinița cu program prelungit Trenulețul Veseliei, strada Rodnei nr.3, municipiul Bistrița”.

Florinuț Clean din Salva – excelență în curățenie, de la interior la exterior, în tot județul!

Într-o lume în care timpul a devenit una dintre cele mai prețioase resurse, echipa Florinuț Clean...