17.1 C
Bistrița
duminică, iulie 6, 2025

Aproape un sfert din salariații din Bistrița-Năsăud lucrează la stat

Aproape un sfert din salariații din Bistrița-Năsăud lucrează în diverse instituții ale statului. Județul nostru se regăsește la coada clasamentului din acest punct de vedere, existând județe unde 45% dintre angajați sunt bugetari.

Potrivit unei analize realizate de Profit.ro, Bistrița-Năsăud are 23 de companii mari și un  salariu mediu net de 2.071 de lei. Asta în condițiile în care sunt județe unde numărul companiilor mari trece de câteva sute.

În total, din cei 66.206 angajați, aproape 15.000 lucrează în diverse instituții ale statului. Procentual, înseamnă că aproape un sfert dintre angajați sunt bugetari.

Totuși, Bistrița-Năsăud se regăsește la coada clasamentului din acest punct de vedere, mai exact pe locul 32. În Gorj, de exemplu, nu mai puțin de 45% dintre angajați sunt bugetari. De asemenea, în Vaslui proporția bugetarilor depășește 37%, iar în Botoșani și Giurgiu ajunge la 35%.

 

ARTICOLE SIMILARE

Ultimele Știri

Sponsorizate

Bunătăți dulci, dar sănătoase, la Gelateria Aniela, în meniul fără zahăr: tarte, rulouri, batoane raw-vegane sau magiunele

Vitrinele cofetăriilor și gelateriilor sunt pline de bunătăți ce fac cu ochiul oricărui trecător. Culori, texturi...

Noutățile verii, la Gelateria Aniela: Berry Cup, Limonadă AlVera și Ice Summer Drinks cu cafea sau Matcha

O vară cu arome noi, răcoritoare, v-a pregătit Gelateria Aniela! Și continuă să ne surprindă cu...

Se fac angajări la Amicii Building, Eurocompozite, Iproeb, Carmangerie Timoce: NOI locuri de muncă în Bistrița

Amicii Building angajează Project Manager Junior și Project Manager Senior, iar Grill & Carmangeria Timoce caută două vânzătoare pentru zona Lamă. Eurocompozite recrutează lăcătuș mecanic. NOI locuri de muncă sunt disponibile la IPROEB, Clinica Sanovil, Fan Courier și Restaurant ARENA by Casa EMA.