18.4 C
Bistrița
vineri, iulie 4, 2025

Bistrițean prins cu vânatul de căprior în mașină! A ajuns în arestul poliției

Polițiștii au oprit în trafic un autoturism condus de un bărbat din Bistrița. În mașină au găsit vânat de căprior și o armă letală. Au decis să-l rețină pentru 24 de ore și azi va fi dus în fața judecătorilor:

Miercuri noaptea, polițiștii bistrițeni au oprit în trafic un autoturism condus de un bistrițean. Pe lângă prietenii cu care era, bărbatul avea în mașină și vânat de căprior și o armă letală.

La data de 23 noiembrie a.c., după ora 23.00, polițiștii Secției 3 Poliție Rurală Lechința au oprit, pentru control în trafic, un autoturism ce se deplasa pe DJ 151, prin Sângeorzu Nou.

La volanul autoturismului a fost identificat un bărbat, de 31 de ani, din Bistrița. În autoturism au mai fost identificați încă 3 bărbați cu vârste cuprinse între 33 și 43 de ani, din Strâmba și Mijlocenii Bârgăului. În urma controlului autovehiculului, polițiștii au descoperit:

  • două exemplare de vânat, din specia căprior
  • o armă letală cu destinația tir sportiv.

În urma verificărilor, polițiștii au stabilit faptul că șoferul și unul dintre pasageri sunt autorizați să dețină arme și muniții letale, însă arma găsită în autoturism provine din circuitul ilegal” au explicat reprezentanții IPJ BN.

În urma extinderii cercetărilor, polițiștii au decis să-l rețină pe bistrițean. Azi îl vor duce în fața instanței de judecată.

La data de 24 noiembrie a.c., în urma cercetărilor efectuate, polițiștii Biroului Arme, Explozivi și Substanțe Periculoase au dispus reținerea pentru 24 de ore a bărbatului de 31 de ani, din Bistrița. Acesta este cercetat pentru comiterea infracțiunilor de:

  • nerespectarea regimului armelor și al munițiilor
  • braconaj
  • uz de armă fără drept
  • transportul vânatului braconat.

Acesta se află în Centrul de Reţinere şi Arestare Preventivă, urmând să fie prezentat Parchetului de pe lângă Judecătoria Beclean, în vederea dispunerii unei noi măsuri preventive.

Cercetările continuă de către polițiștii din cadrul Biroului Arme, Explozivi și Substanțe Periculoase, sub supravegherea Parchetului de pe lângă Judecătoria Beclean pentru documentarea activității infracționale a persoanelor implicate” transmite IPJ BN.

 

ARTICOLE SIMILARE

1 COMENTARIU

  1. Ma… da mare curaj , sa mearga ei la vanatoare si cu arma ilegala, la 100 de km de casa, pe un fond de vanatoare privat … si nu doar un caprior… ci doi… ) sa fie cu sotz… ) . Toata lumea-i acuza pe vanatorii si detinatorii legali de astfel de arme si uitatzi cine ” bolnaveste ” animalele salbatice si comite acte de braconaj ! Maaa… nehalitzi-s tot nehalitzi … !

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Ultimele Știri

Sponsorizate

Noutățile verii, la Gelateria Aniela: Berry Cup, Limonadă AlVera și Ice Summer Drinks cu cafea sau Matcha

O vară cu arome noi, răcoritoare, v-a pregătit Gelateria Aniela! Și continuă să ne surprindă cu...

Se fac angajări la Amicii Building, Eurocompozite, Iproeb, Carmangerie Timoce: NOI locuri de muncă în Bistrița

Amicii Building angajează Project Manager Junior și Project Manager Senior, iar Grill & Carmangeria Timoce caută două vânzătoare pentru zona Lamă. Eurocompozite recrutează lăcătuș mecanic. NOI locuri de muncă sunt disponibile la IPROEB, Clinica Sanovil, Fan Courier și Restaurant ARENA by Casa EMA.

Mașina ta e pregătită de vacanță? Profită de verificarea auto de sezon oferită de MATEROM AUTOMOTIVE Bistrița

Vara a sosit, iar odată cu vremea caldă vin și planuri de escapade și concedii. Service-ul Autorizat Škoda & Multimarcă - MATEROM AUTOMOTIVE, lansează o ofertă specială la Verificare Auto de vacanță...